CZERWONOGRÓD, SOKAL, ZIMNE, WŁODZIMIERZ WOŁYŃSKI, LUBOML, SZACK, SZACKI PN, KAMIEŃ KOSZYRSKI, LUBIESZÓW, PN PRYPEĆ-STOCHOD, KOSTIUCHNÓWKA, SARNY, TYNNE, HUBKÓW, KORZEC, NOWOGRÓD WOŁYŃSKI, HULSK, DOŁBYSZ, ŻYTOMIERZ, BERDYCZÓW, STAROKONSTANTYNÓW, ANTONINY, ZASŁAW, SŁAWUTA, OSTRÓG, MIĘDZYRZECZ, NOWOMALIN, RÓWNE, OŁYKA, KLEWAŃ, JANOWA DOLINA, ŁUCK, DUBNO, BERESTECZKO, BRODY, PODKAMIEŃ, LWÓW
Trasa dla pasjonatów Kresów, poszukiwaczy, badaczy historii i folkloru, wielbicieli przyrody. Trasa odkrywcza, z nutką przygody (nie do końca wiadomo czy wszystkie drogi na Polesiu będą przejezdne, czy któreś nie będą jeszcze zalane). Trasa dostarczy niezapomnianych wrażeń i wzruszeń podczas odwiedzania miejsc rozsławionych polskim orężem i przemierzania odległych szlaków Polesia i Wołynia.
TERMIN: nieznany (po wojnie)
CENA: ……………………………..
PROGRAM:
1dzień- Wyjazd z Katowic o 5.30. Przejazd przez Kraków, Tarnów, Rzeszów, Lubartów. Przekroczenie granicy ukraińskiej w Rawie Ruskiej. Przejazd wzdłuż granicy polskiej. Postój w Czerwonogrodzie (Krystynopolu). Wizyta w w Pałacu Potockich. Rzut oka na zabytkowe klasztory Bernardynów i Bazylianów. W pobliskim Sokalu na wyspie na Bugu obejrzymy (od zewnątrz) Klasztor Bernardynów z XVIIw. – kiedyś słynne sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Przystaniemy w miejscowości Zimne z obronnym monastyrem Zaśnięcia MB XV-XVIw. Następnie postój w Włodzimierzu Wołyńskim, który w Xw. był stolicą Księstwa Włodzimierskiego. Spacer po mieście z licznymi zabytkami: sobór Uspieński z XVw., wzgórze zamkowe otoczone wałami, ufortyfikowany pałac biskupi. W drodze na Polesie przystaniemy jeszcze w Lubomlu – miasteczku uważanym za „Bramę Polesia Wołyńskiego”. Krótki spacer na wzgórze zamkowe i do pozostałości pałacu Branickich. Wizyta w najstarszym kościele katolickim Wołynia – św. Trójcy z XVw. oraz w cerkwi św. Jerzego z XVIw. Późnym popołudniem dotrzemy do Szacka, w którego okolicach miała miejsce największa bitwa Polaków z Armią Czerwoną w 1939r. Zachód słońca nad największym jeziorem pojezierza – Świtezią. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie nad jeziorem.
2dzień- Dzień pod znakiem Szackiego Parku Narodowego, obejmującego ochroną najciekawszą część Pojezierza Poleskiego. Szacki PN – jeden z największych systemów jeziornych Europy (ponad 30 jezior) i unikalny ekosystem jeziorno-bagnisto-leśny. Największe jeziora parku to: Świteź, Pulemieckie, Łuka, Lucymyr, Piaseczno, które poznamy podczas rejsu jachtem, podjeżdżając busem lub wędrując ścieżkami turystycznymi. Odwiedzimy położone między jeziorami i bagnami malownicze wioski z błękitnymi cerkiewkami i kolorowymi drewnianymi domkami (Pulmo, Mielniki, Piszcza, Ostrowie …), spróbujemy gotowanych raków i wędzonych ryb. Wieczorem ognisko w przepięknej poleskiej scenerii i kolejna porcja przysmaków z jezior Polesia. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Świteź.
3dzień- Rano przejazd doliną Prypeci, sercem Polesia przez wioski z drewnianą zabudową: Prypeć, Krymno, Szczodrochoszcze (na terenie rezerwatu hydrologicznego w rozlewiskach Prypeci z krzyżem upamiętniającym bitwę 27 Wołyńskiej Dywizji AK w 1944r.). Przejazd do położonego w dolinie rzeki Turii Kamienia Koszyrskiego z ruinami zamku Sanguszków, kaplicą Dominikańską, ciekawą cerkwią św. Eliasza oraz cmentarzem polskich żołnierzy poległych w wojnie z Bolszewikami. Następnie wizyta w Olbiu Lackim z XVIIw. cerkiewką z oryginalnym ikonostasem i dalej przejazd do położonych nad Prypecią: rybackiej wiosek Wietły oraz Lubiazia nad jeziorem Lubiaź. Kierujemy się w niezwykle malowniczą dolinę rzeki Stochod. Zatrzymamy się w Lubieszowie: brama pałacu Serwacego Wiśniowieckiego, kościół Kapucynów, cmentarz polski, klasztor i kolegium Pijarów gdzie pobierał nauki Tadeusz Kościuszko. Całe popołudnie spędzimy poznając najciekawsze fragmenty Polesia Prypeckiego objęte ochroną Parku Narodowego Prypeć-Stochod. Będziemy pływali łodziami po Prypeci i Stochodzie, będziemy odwiedzali wioski, w których czas się zatrzymał (Nobel, Komory …). Nocleg w Lubieszowie.
4dzień- Przejazd do Maniewicz ze zbiorową mogiła Legionistów oraz Kostiuchnówki gdzie rozegrały się 2 krwawe bitwy Legionów Polskich dowodzonych przez Piłsudskiego (odwiedzimy tu cmentarz legionistów oraz miejsca starć Polską Górę i Polski Lasek). Następnie dotrzemy do miasteczka Sarny z kościołem garnizonowym KOP i ciekawym cmentarzem. W pobliżu miasteczka poszukamy pozostałości Odcinka Umocnionego „Sarny” – kompleksu umocnień broniącego wschodniej granicy Polski (ponad 200 bunkrów i schronów bojowych), które we wrześniu 1939 przez parę dni odpierały ataki Armii Czerwonej. W miejscowości Tynne obejrzymy Bastion Polesie nad malowniczą rzeką Słucz, poszukamy śladów bohaterskich zmagań. Kontynujemy trasę wzdłuż Słuczy, której wysokie, skaliste brzegi są doskonałymi punktami widokowymi. Jedno z takich miejsc zajmują tajemnicze ruiny zamku w Hubkowie z XVIIw. należącego do Siemaszków, później Cetnerów. Pod koniec dnia dojedziemy do Korca z ruinami zamku Koreckich i Czartoryskich. Chętni mogą odwiedzić także kość. św. Antoniego i Monastyr św.Trójcy. Nocleg w małym hoteliku pod miasteczkiem.
5dzień- Rano odwiedzimy Nowogród Wołyński z rekonstrukcją zamku Ostrogskich, pałacem Lubomirskich i Mazancewów. Kolejna ciekawostka to pobliski Hulsk z potężnymi bunkrami Linii Stalina. Później udamy się do Dołbysza dawnej stolicy Marchlewszczyzny (niegdyś autonomicznego polskiego regionu URS), w którym do dnia dzisiejszego 75% mieszkańców to Polacy. Odwiedzimy polską szkołę, siedzibę Towarzystwa Polskiego oraz katolicki kośc. pw. MB Fatimskiej. Po południu dotrzemy do Żytomierza pełnego zabytków związanych z Rzeczpospolitą i Polakami: katedra św. Zofii, cmentarz polski, kośc. św.Jana z Dukli, sobór Przemienienia Pańskiego, Teatr Żytomierski, ruiny kolegium Jezuitów, cerkiew św. Michała, pałac biskupi, synagoga, Teatr Polski obecnie filharmonia, dom Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zobaczymy panoramę miasta z Zamkowej Góry. Na koniec odwiedzimy Berdyczów z obronnym klasztorem Karmelitów z XVIIw., na terenie którego Sanktuarium MB Niepokalanego Poczęcia. W mieście liczne cerkwie i kościoły, silny ośrodek kultury polskiej. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
6dzień- Przejazd do położonego wśród rozlewisk Słuczy Starokonstantynowa z zamkiem książąt Ostrogskich z XVIIw. (ciekawy przykład polskiego renesansu), klasztorem Kapucynów oraz ruinami klasztoru Dominikanów. Później zatrzymamy się w Antoninach z kompleksem pałacowym Potockich z XVIII-XIX w. Wizyta w Zasławiu (potężny, obronny klasztor Bernardynów (XVIIw), kośc. Jana Chrzciciela (XVIw.), ruiny zamku i pałacu Sanguszków). Przejazd przez Sławutę i postój przy pozostałościach pałacu Sanguszków. Po południu dotrzemy do Ostrogu – siedziby książęcego rodu Ostrogskich. Obejrzymy tu: zamek z XIV-XV w. (donżon, Nowa Baszta, mury obronne, muzeum), Muzeum Ksiażki, fortyfikacje miejskie z bramami Łucką i Tatarską, kościół Farny z XVIIw, synagogę. Wycieczka po okolicy i odwiedzenie pobliskiego Międzyrzecza z obronnym monastyrem – prawosławnym sanktuarium św. Trójcy z XVw. oraz Nowomalina z ruinami XVIw. zamku Malińskich już na terenie Nadsłuczańskiego Parku Krajobrazowego. Obiadokolacja i nocleg w hotelu pod Ostrogiem.
7dzień- Rano poznamy Równe: kościół garnizonowy, noeogotycki kośc. św. Antoniego (obecnie filharmonia), cmentarz legionistów, którzy zginęli w 1920r. w walkach z armią Budionnego. Można będzie też podjechać do Parku Narodowego Cumańska Puszcza, w którym podobno żubrów „bez liku”. Następnie odwiedzimy Ołykę z kolegiatą św.Trójcy – jednym z najpiękniejszych polskich kościołów barokowych, kośc. Piotra i Pawła z XVw. (najstarszą świątynią rzymskokatolicką Wołynia), zamkiem i pałacem Radziwiłłów oraz pobliski Klewań z ruinami zamku Czartoryskich malowniczo położonymi wśród rozlewisk rzeki Stubły oraz ciekawym kośc. Zwiastowania NMP z XVIIw. Kolejnym punktem będzie Janowa Dolina (obecnie Bazaltowe) z wzorcową kopalnią bazaltu oraz krzyżem-pomnikiem na pamiątkę 600 zamordowanych Polaków w 1943r. Dzień zakończymy w Łucku spacerem po starówce i noclegiem w hotelu.
8dzień- Rano dokończenie poznawania Łucka: Katedra św. Piotra i Pawła z XVIIw., dzwonnica z XVIw., katakumby klasztoru Jezuitów, renesansowa synagoga obronna. Przejazd do Dubna z potężnym zamkiem Koniecpolskich otoczonym fosą. Odwiedzenie Beresteczka – miejsca zwycięskiej bitwy nad wojskami Chmielnickiego w 1651r. Kolejny postój w Brodach z ruinami Cytadeli Żółkiewskich, Pałacu Potockich i Wielkiej Synagogi. Odwiedzenie leżącego na grzbiecie Woroniaków – Podkamienia z Sanktuarium MB Śnieżnej w obronnym Klasztorze Dominikanów z XVII w., obejrzenie Diabelskiego Kamienia oraz średniowiecznych, kamiennych krzyży. Jeśli czas pozwoli przystaniemy w Zadwórzu – polskich Termopilach i pokłonimy się poległym bohaterom. Po południu dotrzemy do Lwowa. Wieczór na lwowskiej starówce. Poznawanie kafejek i restauracyjek prześcigających się oryginalnością wystrojów. Wspomnienia, pożegnania, snucie kolejnych planów. Nocleg w hotelu.
9dzień- Rano dla chętnych (w ramach wolnego czasu) możliwość zwiedzenia Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Oręża w Arsenale Miejskim, wejścia na wieżę Ratusza i podziwianie z góry lwowskiej starówki, ew. odbycia trasy podziemiami. Około 14.00 wyjazd w kierunku granicy. Zakupy w markecie. Zakończenie imprezy w Katowicach około 22.00
ŚWIADCZENIA:
8 noclegów (pokoje 2os z łazienkami), 8 śniadań i 8 obiadokolacji, opieka pilota, ubezpieczenie KL i NNW, składki TFG i TFP, transport busem z klimatyzacją.
UWAGI:
- Wymagane minimum 15os (bus 19os.) lub 14os (2 x bus 9os.) lub 7os (bus 9os.)
- Odwołanie imprezy przez zbyt małą frekwencję najpóźniej na 14 dni do terminu imprezy, ew. weryfikacja ceny.
- Transfery antenowe przy min. 6 os. z: Warszawy, Poznania – 100zł, Wrocławia, Łodzi -90zł;
- Program imprezy podany jest ramowo – kolejność może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- Osoby samotne w miarę możliwości dokwaterowanie do pok.2- lub 3os. Pok.1os na zamówienie – dopłata 220 zł.
- Koszty wstępów i rejsów płatne dodatkowo około 1200 Hr (150 zł)
- Ważne ! Aby wjechać na teren Ukrainy obowiązuje (do odwołania) paszport covidowy lub konieczność posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na coronavirusa (nie starszy niż 72 godziny). Dopłata do ubezpieczenia covidowego pokrywającego koszty kwarantanny 65 zł
REZERWACJA:
tel. +48 32 2414869, +48 501 451675, +48 32 2457415