SZEGED, TIMISZOARA, BAILE HERCULANE, ŻELAZNE WROTA, VIDIN, BEŁOGRADCZIK, WRACA, SOFIA, RILSKI MONASTYR, SUNDAŃSKI, MELNIK, GOCE DEŁCZEW, BANSKO, PIRYN, BOROWEC, RIŁA, PŁOWDIW, DOLINA RÓŻ, KAZANŁYK, WIELKIE TYRNOWO, SOZOPOL, BURGAS, NESEBYR, WARNA, BAŁCZIK, KALIAKRA, MADARA, PLISKA, SWESZTARI, RUSE, RAMNICU VALCEA, HOREZU, PETROSANI, HUNEDOARA, DEVA, ORADEA, , MISKOLC
Unikalna trasa prezentująca Bułgarię w sposób naprawdę kompleksowy. Będą góry i morze, miasta i urokliwa prowincja, zabytki starożytności i dokonania współczesne, wspaniała przyroda, doskonała kuchnia, wina i przednie koniaki.
Do tego jeszcze porywająca muzyka, tańce i folklor Bałkanów. Będzie się działo !
TERMIN: 19.09 – 02.10.2023
CENA: 1990 PLN + 500 EUR (koszt noclegów i wyżywienia)
(cena wyliczona przy kursie 1EUR = 4,8 PLN).
1dzień- Wyjazd z Katowic o 5.30. Przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii. Na trasie postój na lunch i krótki spacer w Segedynie (Szegedzie) – stolicy węgierskiej ostrej papryki i salami. Zobaczycie ciekawą synagogę, Teatr Narodowy, … Pod wieczór przyjazd do Timiszoary, w którym przeplatają się tworząc fascynującą mieszankę elementy austriackie, rumuńskie, węgierskie, niemieckie, serbskie i żydowskie. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Chętni ew. wieczorny spacer po starówce.
2dzień- Przejazd przez Banat do Przeł. „Wschodnie Wrota Siedmiogrodu”. W południe dotrzemy do Baile Herculane, gdzie odwiedzimy starożytne łaźnie z mozaikami i figurą Herkulesa, przespacerujemy się po tym pięknie położonym uzdrowisku, które w czasach Habsburgów nie ustępowało Baden-Baden (przebywali tu m. in. Franciszek Józef i cesarzowa Sissi). Następnie przejazd do Orsowej skąd rejs łodziami motorowymi Wielkim Przełomu Dunaju w PN Żelazne Wrota gdzie rzeka przebija się pomiędzy urwiskami skalnymi: m.in. widok na: olbrzymią rzeźbę – monumentalną twarz wodza Daków Decebala, malowniczy klasztor, tablice Trajana, odwiedzenie Groty Bohaterów. Postój w Drobecie-Turnu Severin przy pozostałościach rzymskiego mostu przez Dunaj. Pod wieczór przeprawa przez Dunaj do Vidinu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.
3dzień- Po śniadaniu spacer po starówce Vidinu. Wizyta w średniowiecznej, bułgarskiej twierdzy Baba Wida oraz obejrzenie imponujących fortyfikacji z czasów tureckich. Przejazd do Bełogradczika (kandyduje do listy UNESCO), który słynie ze starożytnej twierdzy fantastycznie wkomponowanej w żółte i pomarańczowe skały piaskowcowe o niezwykłych kształtach. Przejazd do Wracy (kandyduje do listy UNESCO) pięknie położonej u stóp imponujących ścian Wraczańskiego Bałkanu – najdzikszej części Starej Płaniny. W miasteczku zobaczymy obronne, mieszkalne wieże, stare, tradycyjne domy bułgarskie, cerkiew Wniebowstąpienia z ekspozycją bułgarskich ikon. Obejrzymy także niesamowity przełom rzeki Lewy pomiędzy skalnymi wrotami z krasowych skał sięgających 350m. Stąd kierujemy się do stolicy Bułgarii – Sofii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, chętni wieczorny spacer po centrum.
4dzień- Poznajemy Sofię położoną w kotlinie otoczonej malowniczymi górami. Spacerując po mieście zobaczymy między innymi sobór Aleksandra Newskiego (jest to największa cerkiew Bałkanów z pozłacanymi kopułami oraz 12 ciężkimi dzwonami), stojący na ogromnym placu oraz pobliską cerkiew św. Zofii, patronki miasta, posąg Aleksandra II zwanego Carem Oswobodzicielem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Bułgarów, cerkiew Bojańską św. Mikołaja i Pantelejmona (lista UNESCO), rotundę św. Jerzego, Narodową Galerię Sztuk Pięknych znajdującą się w dawnym pałacu carskim, meczet Bania Baszi, a także łaźnie tureckie. Kolejny nocleg w Sofii. Możliwa kolacja w regionalnej restauracji (dodatkowo płatna ok. 25 EUR/os.), przy muzyce, z lokalnymi winami.
5dzień- Po śniadaniu opuszczamy Sofię i jedziemy w najpiękniejsze góry Bułgarii – Riłę i Piryn. Zwiedzimy wpisany na listę UNESCO Rilski Monastyr – ostoję bułgarskiego prawosławia nawet w czasach tureckiego zniewolenia W tym przepiękne położonym kompleksie zobaczycie unikalnąarchitekturę, niezwykle cenne freski oraz wyjątkowe dzieło sztuki snycerskiej – krzyż Rafaiła. Przystaniemy w Sundanskim u stóp pięknego pasma Pirynu, mieście urodzin Spartakusa i gdzie zobaczycie pomnik tego najsłynniejszego Traka (ok.1/2godz.). Następnie zwiedzimy Melnik – najmniejsze miasto Bułgarii (kandyduje do listy UNESCO), które w całości jest zabytkowe i słynie z winiarskich tradycji, specyficznego budownictwa w stylu macedońskim. Zakwaterowanie w stylowym hoteliku. Obiadokolacja, chętni degustacja win.
6dzień– Kontynujemy objazd pasma Pirynu. Zatrzymamy się na krótki spacer i kawę w miasteczku Goce Dełczew w kotlinie pomiędzy Pirynem i Rodopami. Dłuższy postój zrobimy w Bansku – górskiej stolicy Pirynu. Oczywiście spacer po tym urokliwym mieście, wizyta w cerkwi św. Trójcy uważanej za najładniejszą w całej Macedonii Piryńskiej. Chętni wyjazd wyciągami (jeśli pogoda pozwoli) nawet do wysokości 2560 m.npm – tereny Piryńskiego PN (lista UNESCO). Pasjonaci gór – wejście na pobliską Todorkę 2746m.npm, z której niesamowita panorama Pirynu, otoczenia kotliny Rozłozkiej, Riły oraz Rodopów (m.in. widok na Wichrena – najwyższy szczyt pasma). Po południu dotrzemy do Borowca w Górach Riły – największego i najmodniejszego kurortu narciarskiego Bułgarii. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po kurorcie. Obiadokolacja.
7dzień- Wycieczka w góry. Chętni wyjazd kolejką linową (dł. prawie 5km) na Jastrebec 2363m. npm. Z kolejki i szczytu widoki na cały masyw oraz najwyższy szczyt Bułgarii – Musałę 2925m.npm. Możliwy górski spacer – trawers do schroniska Musała lub wyjście na grań ok. 2550m.npm i jeszcze lepsze widoki. Zjazd kolejką i przejazd do do Płowdiw drugiego po Sofii pod względem znaczenia i wielkości miasta Bułgarii, jednego z najciekawszych miast Bałkanów (kandydat do UNESCO). Zwiedzanie starówki – rezerwatu architektonicznego, z wąskimi uliczkami i zaułkami między kamiennymi domami, cerkiewkami, meczetami. Wizyta w ciekawym Muzeum Etnograficznym. Obejrzenie imponujących ruin z czasów rzymskich forum oraz stadionu, który mógł pomieścić 30 tys. ludzi, akweduktu. Obiadokolacja. Przejazd na nocleg do hotelu.
8dzień- Kierujemy się do Doliny Róż słynącej z produkcji olejku różanego i miasteczka Kazanłyk (lista UNESCO), które zasłynęło z doskonale zachowanego grobowca trackiego wodza z unikalnymi malowidłami ściennymi. Wizyta w etnograficznym kompleksie Kułata, w którym można spróbować konfitur z płatków róży, różanej rakii lub likieru, kupić olejki. Następnie odwiedzimy jedno z najbardziej ciekawych miast Bułgarii – Wielkie Turnowo. Zwiedzanie zaczniemy od wzgórza Carewiec z pozostałościami twierdzy – stolicy Drugiego Państwa Bułgarskiego (mury obronne, baszty, pozostałości pałacu carskiego, pałac patriarchy, skała straceń, wieża Baldwina, w której więziono pojmanego władcę Cesarstwa Łacińskiego, które powstało po podbiciu przez krzyżowców Bizancjum). Obejrzymy też XIIIw. cerkiew 40 Męczeników oraz wiele innych średniowiecznych cerkwi, starą dzielnicę Asena i unikalny kompleks urbanistyczny Samowodska Czarszija. Wyjeżdżając z miasta odwiedzimy jeszcze monastyr Preobrażeński oraz albańską wioskę – Arbanasi z średniowiecznymi obronnymi domami – twierdzami, licznymi cerkiewkami. Kierujemy się nad morze – do Sozopolu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja
9dzień- Wycieczka do Burgas – portu i kurortu położonego pomiędzy 3 jeziorami lagunowymi i Zatoką Burgaską. Odwiedzimy muzeum historyczne, sobór Cyryla i Metodego, piękny park nadmorski, w którym znajduje się m.in. pomnik A. Mickiewicza. Po powrocie do Sozopola czas wolny, kąpiele, opalanie. Po południu poznawanie Sozopola – jednego z najstarszych miast Bułgarii. Starówka na wąskim, skalistym cyplu z wąziutkimi uliczkami i oryginalnymi domami, cerkiew Bogurodzicy z XVIIw., muzeum archeologiczne. Odwiedzenie portu, mariny, tawerny Apolonia z bałkańską muzyką. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
10dzień- Rano rejs wokół półwyspu z odwiedzeniem wysepek św.Piotra i św.Jana. Opuszczamy Sozopol i podążamy wybrzeżem. Odwiedzimy Nesebyr – najładniejsze miasteczko bułgarskiego wybrzeża, którego historia sięga starożytności (lista UNESCO). Starówka z charakterystycznymi domami kamienno-drewnianymi, cerkwiami w bułgarskim stylu XI-XIVw., licznymi tawernami, uroczymi sklepikami znajduje się na półwyspie połączonym z lądem tylko wąskim przesmykiem. Mury obronne, wieże i bramy, które otaczają miasto pochodzą jeszcze z czasów greckich, rzymskich i bizantyjskich. Postój na kąpiel gdzieś w okolicy Obzoru. Następnie przejazd do Warny – największego miasta wybrzeża i letniej stolicy Bułgarii. Miasto nowoczesne ale i pełne zabytków. Spacer po pięknym parku nadmorskim. Popołudniowa kąpiel. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
11dzień- Zwiedzanie Warny: Akwarium i Muzeum Morza Czarnego, letnia rezydencja carów Bułgarii, sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, kompleks festiwalowy z operą oraz mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, który poległ pod Warną w bitwie z Turkami w 1444r. Przez słynne Złote Piaski jedziemy do Bałczika – kurortu nadmorskiego wśród wapiennych skał, z przepięknym ogrodem botanicznym oraz letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii w orientalnym stylu. Ogród w Bałcziku jest drugim co do wielkości w Europie! Rośnie w nim około 3000 gatunków roślin, drzewa laurowe, sekwoje, bambusy, magnolie, kaktusy. Między nimi antyczne kolumny i amfory, chrześcijańskie krzyże, tureckie płyty nagrobne. Na koniec spaceru kąpiel na pięknej piaszczystej plaży. Odwiedzimy jeszcze ostatnią atrakcję bułgarskiego wybrzeża – malowniczy przylądek Kaliakra – wcinający się w morze stromymi klifowymi skałami z różowego wapienia. Na przylądku doskonale zachowana twierdza z czasów tureckich na miejscu dawnego trackiego miasta z IVw.pne, kaplica św.Mikołaja, który w Bułgarii jest patronem żeglarzy, niezwykła kawiarnia w grocie w stromym klifie do której schodzi się schodkami wykutymi w skałach. Po zwiedzeniu relaks na jednej z najpiękniejszych plaż Bułgarii. Obiadokolacja i nocleg w Kaliakrze lub Bałcziku.
12dzień- Oddalając się od morza odwiedzamy kolejne niezwykle miejsca: Madarę z monumentalną płaskorzeźbą – „Jeździec z Madary” (lista UNESCO), Pliskę – pierwszą stolicę Bułgarów w czasach pogańskich VII-IXw., z ruinami twierdzy i pałacu cara. W drodze ku granicy rumuńskiej zatrzymamy się w Swesztari (lista UNESCO) z doskonale zachowanym grobowcem trackim z czasów helleńskich – IIIw.pne (1godz.) oraz Ruse – naddunajskich „Wrotach Bulgarii” – najbardziej „zachodnim i europejskim” z bułgarskich miast na przełomie XIX i XXw. Podczas spaceru zobaczymy m. in. Plac Wolności, otoczony budynkami nawiązującymi do architektury Wiednia i Paryża, Pomnik Wolności – symbol miasta, Teatr Dramatyczny i Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego. Przekraczamy Dunaj i kierujemy się na Pitesti i dalej do malowniczego miasteczka Ramnicu Valcea u podnóży Karpat Południowych. Obiadokolacja i nocleg w hotelu
13dzień- Rano odwiedzimy najważniejszy kompleks klasztorny Wołoszczyzny – Horezu (UNESCO). Następnie podążamy słynną Transalpiną (konkurentką Drogi Transfogaraskiej) przez Góry Parangu i Retezatu do Petrosani i dalej do Hunedoary (lista UNESCO) z najpiękniejszym gotyckim zamkiem Rumunii. Jeśli czas pozwoli w Devie wizyta w Muzeum Archeologicznym pełnym pamiątek po Dakach i Rzymianach. Przejazd z postojami przez malownicze Góry Apuseni do słynącej z zabytków secesyjnych (i nie tylko) Oradei. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
14dzień- Przejazd na Węgry z postojem w Miszkolcu (posiłek, ew. skorzystanie z kąpielisk termalnych). Zakończenie imprezy w ok. Katowicach 21.00.
W CENIE: 13 noclegów w hotelach *** (pokoje 2os. z łazienkami), 13 śniadań i 13 obiadokolacji, pilot, ubezpieczenie KL i NNW, transport busem z klimatyzacją dostosowanym do wielkości grupy. Cena dla grupy min. 15os (bus 20mc) lub 8os. (bus 9os).
PŁATNE DODATKOWO: Koszty wstępów do zwiedzanych obiektów i rejsów ok. 85EUR, degustacje win ok. 15 EUR
Rezerwacje:
e-mail: biuro@top.turystyka.pl
tel. +48 32 2414869, +48 501 451675, +48 32 2457415