TERMIN: czerwiec/lipiec 2022
ST.PETERSBURG, CARSKIE SIOŁO, PETERHOF, VYBORG, PRIOZERSK, SORTAWALA, WAŁAAM, MIEDWIEŻOGORSK, BIEŁOMORSK, SOŁOWKI, KIEM, MURMAŃSK, KALEWALA, PIETROZAWODSK, KIŻY, STARA SŁOBODA, STARA ŁADOGA, SZLISELBURG
JEZIORA ŁADOGA i ONEGA, MORZE BIAŁE, WODOSPADY KITO i KUMO, PÓŁWYSEP KOLSKI, KOŁO PODBIEGUNOWE
Przed Wami trasa w jeden z najbardziej nieznanych, dzikich i niedostępnych zakątków Europy – do leżącej pod Kręgiem Polarnym Karelii – krainy wielkich jezior, dzikich rzek i wodospadów. Przed Wami przygoda w tajdze, podpatrywanie zwierząt, obcowanie z kulturą ludów północy i nieco historii (nawet tej tragicznej) podczas poznawania okolic Kanału Białomorskiego i Archipelagu Wysp Sołowieckich na Morzu Białym. Uwieńczeniem będzie Półwysep Kolski i Murmańsk w krainie niezachodzącego słońca.
CENA (na 2020 r., będzie podlegała aktualizacji): 4 850,-zł + przelot od 850,-zł
PROGRAM:
1 dzień – Zbiórka na Okęciu o 7.00. O 9.00 wylot do Sankt Petersburga z przesiadką w Rydze. Lądowanie 13.55. Przejazd do Carskiego Sioła gdzie zwiedzimy z przewodnikiem Wielki Pałac Katarzyny, m.in: Jadalnię Rycerską, Salę Obrazów, słynną Bursztynową Komnatę i otaczający go Park Katarzyny. Przejazd do centrum. Wizyta w Twierdzy Pietropawłowskiej – nekropolii carów. Nabrzeże Newy, krążownik Aurora (od zewnątrz). Spacer po Newskim Prospekcie. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.
2 dzień – Rano zwiedzanie jednego z najsłynniejszych muzeów świata – Ermitażu: schody Ambasadorów, Wielka Sala Tronowa oraz gromadzone od czasów Piotra I zbiory dzieł sztuki, głównie malarstwa. Obejrzenie Placu Zimowego. Po przerwie odwiedzimy położony nad Zatoką Fińską Peterhof – letni pałac Piotra Wielkiego i Elżbiety I. W niesamowitym zespole pałacowo-parkowym (ponad 1000 ha) zobaczymy Górny Ogród i Dolny Park z fontannami (m.in Wielka Kaskada i Kaskada Szachowa), Wielki Pałac z: Białą Jadalnią, Salą Tronową, Gabinetem Chińskim. cerk. Zmartwychwstania. C.d zwiedzania Petersburga: Gmach Admiralicji, pomnik Piotra I, sobór św. Izaaka, pomnik Mikołaja I, cerkiew Chrystusa Zbawiciela. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
3 dzień – Opuszczamy Petersburg. Przejazd wzdłuż Zatoki Fińskiej do Vyborgu. Spacer po starówce (stary ratusz, kamieniczki, zamek królewski – zbudowany przez Szwedów). Jedziemy w głąb Karelii do brzegów Ładogi. Postój w Priozersku (twierdza) i nad malowniczymi zatokami. Obiadokolacja i nocleg w Sortawali.
4 dzień – Rejs po Ładodze na Vałaam – jedną z ponad 50 wysp archipelagu objętego rezerwatem. Obejrzenie zbudowanego na stromym, granitowym brzegu monastyru Spaso-Preobrażenskiego – świętego miejsca Prawosławia i licznych skitów (m.in.: Mikołaja, Smoleńskiego, Wszystkich Świętych). Piesza wycieczka po wyspie (480 gatunków roślin). Po powrocie z rejsu Rezerwat Raskeala (kanion, wodospady i jez. Marmurowe). Obiadokolacja i nocleg w Sortawali.
5 dzień – Przejazd nad Onegę. Po drodze postój w tradycyjnej karelskiej wsi Kinerma z ładnymi przykładami tradycyjnego budownictwa drewnianego. Kierujemy się na północ Karelii. Postój w Kondopordze (jeśli odbudowano spaloną niedawno drewnianą cerkiewkę), następnie obejrzenie malowniczego wodospadu Kito. Kolejny postój w Miedwieżogorsku – okrytym złą sławą podczas budowy „Biełomorkanału” czyli Kanału Białomorsko-Bałtyckiego (mieścił się tu zarząd łagrów). Wizyta w leśnym cmentarzu Sandarmoch. Jeśli zdążymy obejrzenie neolitycznych rysunków naskalnych z IV tys. p.n.e. nad Morzem Białym. Obiadokolacja i nocleg w bazie turystycznej w Biełomorsku.
6 dzień – Rejs na Wyspy Sołowieckie. Zwiedzenie kompleksu klasztornego z XVIw. (sobór Przemienienia Pańskiego, cerkwie Zaśnięcia MB i Zwiastowania). Poznawanie ciekawostek wyspy: prehistoryczne labirynty Saamów, jez. Święte, gułag, wizyta w ogrodzie botanicznym w chutorze Gorka. Obiadokolacja i nocleg w ośrodku turystycznym.
7 dzień – Kontynuacja poznawania „Sołowek”. Wycieczka na Górę Siekierną do skitu, w którym mieścił się najcięższy oddział gułagu. Po południu rejs na Wyspę Zajęczą (malowniczy skit Andrejewski, unikalna szata roślinna, labirynty Saamów). Obiadokolacja i nocleg na wyspie w ośrodku turystycznym.
8 dzień – Dla chętnych piesza lub rowerowa wycieczka przez Wielka Dambę na Wielką Muksałmę. Obejrzenie skitu Siergiejewskiego, malowniczych zatok. Możliwy także rejs kajakami systemem kanałów wyspy. Po południu płyniemy na „stały ląd” do Białomorska, skąd jedziemy do Kandałakszy na kolację i nocleg.
9 dzień – Poznajemy Półwysep Kolski, przejedziemy przez pasmo górskie Apatytów, odwiedzimy pasmo górskie Chibinów, a nawet zrobimy parogodzinna wycieczkę Doliną Tachtarjawr do przełęczy Ramsay. Po wieczór (zupełnie jasny ze względu na dzień polarny) dotrzemy do słynnego Murmańska – miasta bohatera pełnego pomników swej bohaterskiej historii.
10 dzień – Dokończenie poznawania Murmańska. Przejazd do Kalewali – stolicy krainy puszcz, jezior i rzek, leżącej przy granicy Finlandii i rozsławionej poematami Lenrota. Wieczorem wizyta w czumie (szałasie) szamana kultywującego wierzenia, zwyczaje i kulturę Saamów (ludu północnej Karelii). Rytualny taniec szamana przy dźwiękach bębna wokół ogniska, odganianie złych duchów. Nocleg w Kalewali w ośrodku turystycznym nad jez. Kitto.
11 dzień – Rano piesza wycieczka po okolicach Kalewali zakończona spływem kajakowym. Wyjazd samochodami terenowymi w głąb tajgi „na łono przyrody” do myśliwskiej chatki. Chętni – połowy ryb. Wieczorem ognisko, ruska bania i kąpiele w jeziorze. Nocleg w chatce nad jeziorem.
12 dzień – Rano obejrzenie wodospadu Kumo (wys.18m). Przejazd Kalewala – Pietrozawodsk. Po drodze postoje w ciekawych miejscach (tradycyjne karelskie wioski) i nad Biełomorkanałem (obejrzenie śluz w Powiencu). Obiadokolacja i nocleg w Pietrozawodsku – stolicy Karelii.
13 dzień – Rano rejs na niezwykłą (wpisaną na listę UNESCO) wyspę Kiży na jeziorze Onega. Zwiedzanie skansenu, w którym zgromadzono najstarsze i najbardziej unikalne drewniane budowle Rosji. Zobaczymy 22-kopułową cerkiew Przemienienia Pańskiego (jeden z symboli Rosji), cerkiew Opieki Matki Bożej i cerkiew św. Łazarza z XIVw., wiatraki, kapliczki, krzyże przydrożne, domy karelskie… Po południu powrót do Pietrozawodska. Obejrzenie miasta (ciekawa galeria rzeźb nad Onegą), obiadokolacja i nocleg.
14 dzień – Przejazd wzdłuż Onegi do Ładogi. Postój w Starej Słobodzie (ciekawy kompleks klasztorny z XVw.). Następnie odwiedzenie Nowej Ładogi nad Zatoką Wołchowską i Starej Ładogi – najstarszego portu Rusi (ma 1250 lat): twierdza, liczne cerkwie i monastyry. Jeśli czas pozwoli rejs statkiem wycieczkowym. Postój w Szliselburgu przy twierdzy – dawnym więzieniu carskim. Pod wieczór przyjazd do Petersburga. Rejs statkiem po Newie i kanałach Petersburga. Kolacja pożegnalna. Wycieczka nocny Sankt Petersburg, zwodzone mosty.
15 dzień – Ok. 2 w nocy przejazd na lotnisko i wylot o 5.15 przez Rygę do Polski. O. 8.15 lądowanie w Warszawie. Zakończenie imprezy.
CENA OBEJMUJE:
13 noclegów (12 w hotelach i ośrodkach turystycznych + 1 w chatce myśliwskiej w PN), 12 śniadań i 13 obiadokolacji, transfery programowe busem z klimatyzacją, opiekę pilota, ubezpieczenie KL i NNW, przewodnik w St.Petersburgu 2 dni;
Koszt przelotu Warszawa – Petersburg (opcja z przesiadką od 850 zł, przelot bezpośredni od 1200 zł). Bilety kupowane wg aktualnych taryf.
CENA NIE OBEJMUJE:
kosztów wizy do Rosji – 450zł, wycieczek na wyspy (Vaałam, Kizhy) ok.100 EUR/os, kosztów wstępów do zwiedzanych obiektów (St.Petersburg, Stara Ładoga…) ok.90 EUR/os, wycieczek po archipelagu Sołowieckim (40 EUR/os).
REZERWACJA:
tel: 32 2414869 , 32 7711505