TBILISI, DAVID GAREJI, NINOTSMINDA, SIGHNAGHI, LAGODEKHI, DEDOPLISTSKARO, TAKHTI-TEFA, NEKRESI, GREMI, TELAVI, OMALO, DARTLO, CZESZO, ALAVERDI, IKALTO, UJARMA, ANANURI, GUDAURI, GERGETI, STEPHANTSMINDA, JVARI, MCCHETA, KUTAISI
Wiosna w Kaukazie ! Rozkwiecone łąki na tle ośnieżonych szczytów, szum owadów, kwilenie piskląt w gniazdach. To wszystko w oprawie eksplorerskiej i przygodowej, wozami terenowymi, konno i perpedes, po wspaniałych parkach narodowych południowo-wschodniej Gruzji. Do tego niezwykły folklor Kaukazu: śpiewy, stroje, wspaniałe toasty i doskonałe wina, w przyjaznej aurze roztaczanej wokół gości!
CENA: 1290 PLN + 700 EUR + przelot ok. 1550 PLN
1dzień- Zbiórka na lotnisku we Wrocławiu 4.30. Wylot do Gruzji. Lądowanie w Kutaisi o 12.00. Przyjazd do Tbilisi. Poznawanie stolicy: twierdza Narikała, cerkiew Metechi, katedra Sioni. Kolacja i wieczór na starówce. Nocleg w hotelu.
2dzień- Rano przejazd do Udabno. Poznawanie skalnego monastyru David Gareji z VIw (dziesiątki grot ozdobionych freskami mnichów). Postój przy monastyrze Ninotsminda. Przejazd do Sighnaghi – stolicy gruzińskiego winiarstwa. Spacer po miasteczku, degustacja win. Na nocleg udamy się do Lagodekhi – siedziby Parku Narodowego. PN Lagodekhi położony na granicy z Azerbejdżanem i Dagestanem chroni obszary lasów i łąk wysokogórskich Kaukazu Wschodniego. Założony został przez polskiego przyrodnika Ludwika Młokosiewicza w 1912r.
3dzień- Ruszamy na dwudniową wycieczkę do Jeziora Czarnych Skał na granicy z Dagestanem. Do dyspozycji konie, idziemy na lekko lub jedziemy konno. Po drodze przepiękne lasy kaukaskie. Nocleg w chatce na terenie PN.
4dzień- Rano wyruszamy do malowniczych lodowcowych jezior. Podziwiamy panoramy Kaukazu i „wiosenny wybuch przyrody” – ukwiecone, kolorowe łąki wysokogórskie. Na nocleg schodzimy do Lagodekhi.
5dzień- Dzień rezerwowy, odpoczynkowy. Zwiedzimy muzeum PN. Krótka wycieczka piesza (ok. 3godz) przez rezerwat lasu subtropikalnego do wielkich wodospadów Gurgeniani. Na nocleg udamy się do miasteczka Dedoplistskaro, folklorystyczny wieczór przy śpiewach i toastach.
6dzień- Wcześnie rano wyruszamy samochodami 4×4 do znajdującego się na granicy z Azerbejdżanem Vashlovańskiego Parku Narodowego – bez wątpienia najciekawszego w Gruzji. Przemierzymy dolinę rzeki Alazani, tereny półpustynne, step i lasostep (rezerwat Alaznis Chala największy kompleks lasu pistacjowego w świecie) by na koniec dotrzeć do niezwykłych w formach gór. Zerodowane wapienie i zlepieńce tworzą baszty, wieże, głębokie kaniony. Nocleg w chatce strażników PN. Ognisko, szaszłyki, czacza.
7dzień- Kontynuacja poznawania Vashlovańskiego PN, najpiękniejszego właśnie w okresie wiosennym. Penetrujemy niezwykle doliny i formacje skalne. Podpatrujemy zwierzęta (występuje tu: lampart, hiena pręgowana, szakal, niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, dzik, gazele, 80 gatunków ptaków – m.in: orzeł królewski, sęp płowy, sęp kasztanowaty, ścierwnik). Odwiedzimy wioskę Starowierców – Mazowkę. Nocleg w Dedopliskaro. Kolacja i degustacja win.
8dzień- Wizyta w rezerwacie Takhti-Tefa z czynnymi wulkanami błotnymi. Poznawanie rezerwatu Kanion Orłów. Opuszczając Dedopliskaro zatrzymamy się w Muzeum Pirosmaniego -słynnego gruzińskiego malarza prymitywisty. Przemierzając Kachetię postój przy obronnym monastyrze Nekresi i w Gremi z kompleksem twierdzy i kościoła (XVIw) na tle ośnieżonych szczytów Kaukazu. Nocleg w stolicy Kachetii – Telavi. Możliwa degustacja win.
9-10-11dzień- Jeśli droga przez Przeł. Abano (3000m.npm) będzie przejezdna (śnieg leży tu czasem do połowy czerwca) poznamy, leżący na granicy z Czeczenią, kolejny Park Narodowy – Tuszetyński, z wioskami pełnymi obronnych kamiennych wież, kultywowanymi tradycjami. W trakcie pieszych (lub konnych) wycieczek odwiedzimy wioski: Omalo, Darto, Czeszo i Szenako, siedzibę PN z ciekawą ekspozycją oraz Regionalne Muzeum w obronnej wieży. Czeka nas też nastrojowy wieczór tuszetyński z regionalną muzyką i śpiewami. Jeśli Abano „nie pozwoli” spędzimy 2 dni więcej w PN Kazbegi odwiedzając m.in. Jutę, Dolinę Truso i Wąwóz Darialski i.
12dzień- Z Telavi przez: Alaverdi – z prawdziwym symbolem Gruzji – strzelistą katedrą św. Grzegorza z VIw., Ikalto jedziemy do Przeł Gumbori (postój), dalej Ujarmy (ruiny twierdzy). Postój w Tbilisi na zakupy pamiatek (targ obrazów i rzemiosła artystycznego). Dalej Wojenną Drogą Gruzińską pod główna grań Kaukazu. Po drodze postoje nad jez. Zhinvali przy twierdzy Ananuri, w kurorcie Gudauri, przy naciekach hydrotermalnych, na Przeł. Krzyżowej. Obiadokolacja, nocleg w pensjonacie w Stephantsminda (Kazbegi). Możliwy wieczór z muzyką, śpiewami i trunkami Mtiulów.
13dzień- Rano wycieczka do Gergeti – monastyru Tsminda Sameba na tle grani Kaukazu i Kazbeka (5047m.npm. – najwyższego całkowicie gruzińskiego szczytu). Wycieczka w kierunku lodowca w Parku Narodowym Kazbegi, Pod wieczór przyjazd do Jvari (obronny klasztor z VIw.) i Mcchety dawna stolica (na liście UNESCO) z katedrą Sveti Tshoveli (XI-XVw.) i cerkwią Samtavro. Nocleg w Mcchecie lub Gori.
14dzień– Wczesne śniadanie. Przejazd do Kutaisi. Jeśli czas pozwoli krótkie zwiedzanie stolicy Imeretii (m.in. słynna katedra Bagrati – lista UNESCO). Przyjazd na lotnisko. O 12.15 wylot do Polski. Zakończenie imprezy o 14.00 na wrocławskim lotnisku.
CENA OBEJMUJE: 13 noclegów: hotele, pensjonaty agroturystyczne (tylko część noclegów pok. z łazienkami), chatki rangersów w PN Lagodekhi i w PN Vashlovani, wyżywienie HB (13 śniadań i 13 obiadokolacji (w tym część przygotowywana wspólnie w górach), transport podczas całego programu (bus z klimatyzacją i samochody 4×4), pilot i lokalni przewodnicy w Parkach Narodowych, ubezpieczenie KL i NNW, składki TFG i TFP.
CENA NIE OBEJMUJE: biletów do zwiedzanych obiektów i PN, ok. 20 EUR, konia w PN Lagodekhi 50 EUR, kosztów trunków (?), zwyczajowych napiwków dla miejscowego personelu (przewodnicy, kierowca) łącznie ok.20-30 EUR.
UWAGA: Cena wyliczona dla grupy min. 6os. (lub 10 albo 12os.). Wykupienie biletów lotniczych jest potwierdzeniem realizacji imprezy. Wyposażenie: śpiwór, obuwie trekkingowe, ciepła i lekka odzież górska, czapka i rękawice, krem UV, okulary słoneczne, czołówka, kijki. Bagaż: torba lub plecak (walizek nie zabieramy). Ponadto lekki plecak na wycieczki.
REZERWACJA:
tel: 32 2414869