TURCJA WSCHODNIA – U STÓP ARARATU
ANKARA, KELECIK, AMASYA, TOKAT, UNYE, PARSAMBE, GIRESUN, TIREBOLU, KURTYN BARAJ GOLU, KARACA, VAZELON, SUMELA, TRABZON, AKYAZI, AKCAABAT, SURMENE, CAMBURNU, RIZE, KACKAR, HOPA, BORCKA, ARTVIN, ARDAHAN, SEYTAN KELESI, CILDIR, ARPACAY, ANI, KARS, IGDIR, DOGUBAYAZIT, MURADIYE, WAN, VARAGAVANK, HAYKABERD, AKDAMAR, ALTINSAC, INKOY, NEMRUT DAGI, BITLIS, BATMAN, DIYARBAKIR, SIVEREK, GOBEKLI TEPE, SANLIURFA, ZAPORA ATATURKA, ADIYAMAN, KAHTA, DARENDE, ERCIYES DAGI, KAYSERI, DEVRENT, ZELVE, PASABAGLARI, TUZ
Trasa dla odkrywców i prawdziwych podróżników ! Poznawanie centralnej i wschodniej Anatolii, terenów związanych z Ormianami i Kurdami. Przygoda trekkingowa nad Jeziorem Wan, w Górach Pontyjskich, na zboczach Araratu oraz Erciyes Dagi. Przepiękne i dzikie wybrzeże Morza Czarnego. Zabytki po starożytnych kulturach Mezopotamii, Hetytach, Persach, królestwach Urartu i Pontu Grekach, Rzymianach, Bizantyjczykach, Ormianach, Osmanach … Tajemnice Gobekli Tepe i Nemrut Dagi. Oszałamiające krajobrazy Anatolii, Kaukazu … Gościnność i serdeczność – trasa wiedzie daleko od kurortów pełnych wczasowiczów i turystów ! Zapraszamy do wspólnej przygody !
TERMIN: 02.09 – 15.09.2024 CENA: 3300 zł + przelot 750zł + bagaże
KOSZTY W TURCJI (noclegi i wyżywienie) – ok. 600 EUR
1dzień– Zbiórka 14.20 lotnisko w Krakowie. O 16.40 wylot do Ankary. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Chętni spacer w okolice meczetu Haci Bayram i ruin rzymskich z czasów Oktawiana Augusta.
2dzień– Zwiedzanie Ankary: stara dzielnica Ulus: panorama miasta z Cytadeli, wizyta w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Jeśli nie będzie kolejki Mauzoleum Ataturka. Opuszczamy stolicę. Postój (1godz.)w miasteczku Kelecik, które może się poszczycić ogromną cytadelą i średniowiecznym, doskonale zachowanym mostem. Następnie przejazd do jednego z najpiękniejszych miast Anatolii – Amasyi z ruinami pałacu królów Pontu, grobowcami królewskimi z niezwykłymi fasadami na wzgórzu nad miastem, kamiennym Ptasim Mostem, zamkiem, którego początki sięgają czasów hellenistycznych. Kolacja i nocleg.
3dzień– Dokończenie zwiedzania Amasyi: grobowce i zamek. Przez Tokat (interesująca Błękitna Medresa z XIIIw., wielki karawanseraj, meczet Hatuniye, klasztor derwiszów…), kierujemy się do wybrzeża Morza Czarnego. Postój w Unye (stare osmańskie domy, średniowieczna łaźnia, ruiny twierdzy). Nocleg w malowniczym nadmorskim miasteczku Parsambe koło Ordu.
4dzień– Obejrzenie koscioła Jazona na Przyl. Burn, oraz urokliwej zatoczki Fatsa (skały, wysepka, wyjątkowa roślinność). Przejazd do otoczonego górami czarnomorskiego kurortu Giresun (możliwość wyjechania kolejką gondolową ponad miasto i niesamowite widoki). Następnie postój w Tirebolu z ciekawym zamkiem. Odbijamy w góry jadąc malowniczym przełomem rzeki Harsit Cayi przez Arslancik, Dogankent, Kurtun, nad sztucznym jeziorem Kurtyn Baraj Golu otoczonym wysokimi górami (nawet 2700m.npm). Zwiedzenie najpiękniejszej jaskini Anatolii – Karaca (niezwykłe formy naciekowe, różnokolorowe kryształy, ciekawa iluminacja). Docieramy w pobliże Monastyru Vazelon (do którego zrobimy przyjemny spacer) oraz wkomponowanego w wielkie jaskinie, potężnego Monastyru NMP Sumela (kandyduje do listy UNESCO). Stąd kierujemy się do Trabzonu czyli słynnego Trapezuntu gdzie kolacja i nocleg.
5dzień– Wycieczka wybrzeżem po urokliwych czarnomorskich kurortach Akyazi i Akcaabat. Zwiedzanie Trabzonu: kościół Hagia Sophia z XIIIw., meczet Yani Cuma w dawnym kośc. św. Eugeniusza, starówka, Zamek Średni, Zamek Wewnętrzny, dawna katedra koronacyjna Kommenów zamieniona na meczet, kośc. św. Anny z VIIIw., wzgórze Boztepe, z którego roztaczają się najpiękniejsze widoki miasta. Nad miastem ormiański klasztor Kaymakli z IXw. Przejazd wybrzeżem przez: Surmene (malownicze osmańskie domy, średniowieczny, kamienny most), Camburnu (z niezwykle ciekawą linią brzegową), Rize (z imponującą twierdzą, ciekawym mostem). Odjeżdżamy od wybrzeża w Góry Pontyjskie do Ayder Yolu w Parku Narodowym Kackar gdzie zatrzymamy się w górskim pensjonacie.
6dzień– Dzień górski. Przejazd do Yukari Kavrun Yalasi 2300m.npm, skąd na piechotę do jeziora Buyukdeniz 2900m.npm., dalej do jeziora Meterez 3000m.npm. Wytrwali wejście na przełęcz 3200m.npm. (może nawet pobliski szczyt 3471m,npm) i niesamowite widoki na Kackar Dagi 3931m.npm. i całe pasmo. Nocleg w Ayder Yolu.
7dzień- Powrót nad Morze Czarne do Ardesen. Przejazd wybrzeżem przez Arhavi do Hopa przy granicy z Gruzją. Kąpiel i relaks. Dalej przez Borcka z ładnym wodospadem, wzdłuż sztucznego jeziora Coruh do Artvin ze starym ormiańskim kościółkiem, Kontynujemy trasę wśród przepięknych gór m.in. przez tereny PN Karagol Sahara Milli. Kolacja i nocleg w Savsat.
8dzień- Z Savsat ruszamy do Ardahanu z ciekawym zamkiem i pobliską Doliną Hiram pełną skalnych ostańców o niezwykłych formach. Następnie odwiedzimy Seytan Kelesi czyli Szatański Zamek w przepięknej górskiej scenerii. Przystaniemy nad jeziorem Cildir (drugim pod względem wielkości w Anatolii)w Dogruyol z ruinami ormiańskiego kościółka z XIIIw. Później obejrzymy ruiny monastyru Arpacay nad głębokim, skalistym wąwozem. Po przyjeździe do Kars załatwimy przepustki do strefy przygranicznej i udamy się do Ani (lista UNESCO), które było zamieszkałe od VIIw. pne. o czym świadczą ruiny urartyjskiej twierdzy, ormiańskiej stolicy od IV do XIIIw., która w czasach świetności miała ponad 100 tys. mieszkańców. Pozostały tu liczne ruiny świątyń, domostw, fortyfikacji. Powrót do Kars na kolację i nocleg.
9dzień– Rano zwiedzimy Kars (jedna ze stolic dawnej Armenii) z kamiennym mostem, twierdzą XII-XVIIw., meczetem z XIw., grobowcem Burad Yatar z XIIIw., meczetem Fethie, Muzeum Kaukaskim. Jedziemy do Igdir u podnóży Araratu robiąc postoje w punktach widokowych. Spróbujemy wejść na różnokolorowe „tęczowe” wzgórza Tuzluca Gokkulagi, odwiedzić karawanseraj Harmandoven Ejder, muzeum – lapidarium Karakoyunlu Koc Basli z olbrzymią kolekcją nagrobnych figur. Stąd kierujemy się do Dogubayazit gdzie obejrzymy niezwykły pałac Ishaka Pashy, potężną urartyjską twierdzę X-VIIIw. pne. górującą nad miastem oraz cel pielgrzymek Kurdów – mauzoleum ich narodowego poety. Kolejną atrakcją będą przepiękne wodospady w Muradiye. Zwieńczeniem dnia będzie miejscowość Wan (kandyduje do listy UNESCO) nad pięknym jeziorem o takiej samej nazwie. Zobaczymy tu twierdzę z czasów państwa Urartu IX-VIIw.pne, ruiny urartyjskiej stolicy Rusahinili VIII w.pne oraz tablice pisane pismem klinowym, stare domy i świątynie z czasów ormiańskich i osmańskich.
10dzień- W okolicy dawnej stolicy obejrzymy ormiański monastyr Varagavank z XIw., ruiny urartyjskiej cytadeli Haykaberd VIIw.pne. Przejazd wybrzeżem jeziora Wan do jego południowego krańca i przeprawa łodziami na wyspę Akdamar, na której znajduje się katedra św. Krzyża z Xw. oraz ruiny monastyru. Następnie przejazd najbardziej malowniczym odcinkiem wybrzeża do wioseczki Altinsac. Spacer do ruin kościółka św. Tomasza i niesamowite widoki na Zatokę Altinsac. Następnie eksploracja dzikiego Przylądka Alani. Przejazd do kolejnej wioseczki Inkoy nad przecudną zatoką. Jeśli będziemy czuli niedosyt chodzenia trekking na koniec cypla do Monastyru Andzignabad, a może nawet rezerwatu przyrody Agin Koyu. Powrót do trasy i nią do Yelkeni skad widoki na płw. Tatvan. Jeśli czas pozwoli spróbujemy przez Tokacli dotrzeć do zatoki Magarali i miejscowości Incekaya w zatoczce otoczonej skałami, w których znajduje się skalny monastyr Tatvan. Następnie kolejna niezwykła ciekawostka – Rezerwat Wulkan Nemrut Dagi 3050m.npm, którego kaldera ma ponad 6 kilometrową średnicę, a wewnątrz krateru utworzyło się jezioro. Z wulkanu przepiękne widoki na jezioro Wan. Kolacja i nocleg w miasteczku Tatvan.
11dzień– Przez Bitlis (twierdza, zabytki poarmeńskie) jedziemy do Batman założonego w VII w.pne, z zamkiem z IVw. wybudowanym przez bizantyjskiego cesarza Konstantyna, średniowiecznym mostem, ruinami starożytnego mostu, starym miastem Hasankeyf z labiryntem zamieszkałych jaskiń jak w Kapadocji. Przejazd do Diyarbakir nad Tygrysem czyli starożytnej Amidy, która istnieje nieprzerwanie ponad 5 tys. lat. Obejrzymy stare miasto z licznymi kościołami i meczetami, cytadelę, która jest prawdziwym symbolem miasta (lista UNESCO) oraz most Artukidów z XIIw. najdłuższy łukowy most w świecie. Przejazd do Siverek. Kolacja. Nocleg.
12dzień– Przejazd do Göbekli Tepe (lista UNESCO) – kompleksu wykopalisk tajemniczej cywilizacji sprzed 12 tys. lat. Zobaczymy tu m.in. najstarszą odkrytą świątynię na świecie. W pobliskim miasteczku Sanliurfa odwiedzimy Muzeum Archeologiczne, w którym zebrano najciekawsze eksponaty z licznych wykopalisk tego arcyciekawego regionu. Kolejny postój zrobimy w punkcie widokowym przy Zaporze Ataturka na Eufracie – jednej z największych budowli hydrotechnicznych świata. Przystaniemy pod zamkiem Adiyaman, zrobimy sesję zdjęciową Szatańskiego Mostu i kolejnego średniowiecznego mostu łukowego Candere Bridge, obejrzymy fortyfikacje zamku Kahta. Uwieńczeniem dnia będzie wizyta w słynnym Parku Archeologicznym Nemrut Dagi (lista UNESCO), w którym zobaczymy słynne 8 metrowe głowy Antiochów – bogów panteonu grecko-perskiego z I w.pne. Kolacja i nocleg w jednym z pensjonatów w pobliskiej wiosce.
13dzień– Jedziemy w kierunku założonego przez Hetytów w 2 tysiącleciu p.n.e. Darende. Odwiedzimy pobliski Kanion Tohma z ciągiem kaskad i przepięknym wodospadem Gunpinar. W okolicy Pinarbasi obejrzymy kolejny wodospad. Po południu dotrzemy do stratowulkanu Erciyes Dağı 3917m. npm – najwyższego szczytu środkowej Anatolii. Jest to również największy ośrodek narciarski Turcji, stąd rozliczne wyciągi i kolejki linowe. Jeśli czas pozwoli i będziecie zainteresowani wyjazd kolejką gondolową na wysokość 3331m. npm i spacer do punktu widokowego. Wieczór na starówce Kayseri uważanego za stolicę Kapadocji: medresy Sahibiye i Cifte – obie z XIIIw, liczne meczety, łaźnie, grobowiec rzymski, cytadela, muzea.
14dzień– Przejazd do „serca” Kapadocji. Spacer Doliną Devrent (Doliną Wyobrażeń) z niezwykłymi w swych formach ostańcami z tufu wulkanicznego. Następnie poznamy wpisaną na listę UNESCO Dolinę Zelve z kolejnymi ostańcami wykorzystanymi jako domostwa, pomieszczenia gospodarcze i sakralne (kościoły, klasztory, seminarium). Zelve było prawdziwym podziemnym, wielopoziomowym miastem, przeżywało rozkwit w okresie IX-XIIIw. Jeśli czas pozwoli zwiedzimy jeszcze skalne miasto Pasabaglari z charakterystycznymi ostańcami przypominającymi zakapturzone postacie mnichów. W drodze do Ankary przystaniemy przy wielkim, słonym jeziorze Tuz, które ma większe zasolenie niż Morze Martwe. Kolacja i nocleg w Ankarze.
15dzień– Rano ostatnie zakupy w Ankarze. Przejazd na lotnisko. O 14.20 wylot do Krakowa. O 15.50 zakończenie imprezy na lotnisku Krakow Balice. (przejazdy 40km – 1godz.)
W CENIE:
PLN : transport busem z klimatyzacją, logistyka, rezerwacje noclegów, ubezpieczenie KL i NNW, fundusze TFG i TFP, opieka pilota,
EUR : koszt 14 noclegów (w hotelach pokoje 2os z łazienkami, czasami łazienka na 2 pokoje w pensjonatach agroturystycznych lub apartamentach), wyżywienie 2 x dziennie – śniadania i obiadokolacje).
CENA NIE ZAWIERA: kosztów wstępów do zwiedzanych obiektów ok. 150 Eur, kosztów kolejki linowej, lokalnych przewodników (na życzenie) w zwiedzanych obiektach,