TADŻYKISTAN, KIRGISTAN, UZBEKISTAN
FAŃSKIE GÓRY, DOLINA JAGNOB, PAMIR
PANDŻYKENT, RUDAKI, ARTUCH, ISKANDERKUL, AYNI, DUSZANBE, HISSOR, NUREK, KALAIKHUM, MARGAB, KHOROG, ISHKASHIN, LYANGAR, BULUNKUL, MURGAB, KARAYKUL, ŁUKOWA POLANA, OSZ, FERGANA, KOKANDA, TASZKENT
Czeka Was górska przygoda w cudownych „Fanach”, czekają etnograficzne doznania u Jagnobów, którzy żyją tak samo jak przed wiekami w swych górskich, odciętych od świata enklawach, czeka Hindukusz i Pamir ze swoimi siedmiotysięcznikami i specyficznym folklorem Badakszanu.
TERMIN: 02 – 20.08.2025
CENA: 3400 zł + 1750 USD + przelot od 3 200 zł
cena wyliczona dla grupy 10os.
PROGRAM:
1dzień- Zbiórka na lotnisku Kraków Balice o 7.30. O 9.40 wylot do Istambułu. Przylot 13.10. O 21.45 wylot do Samarkandy.
2dzień- Lądowanie 4.10. Przejazd do hotelu. Nocleg, śniadanie. Krótkie, objazdowe zwiedzanie Samarkandy z paroma postojami przy sztandarowych zabytkach stolicy Timura. Przejazd do granicy tadżyckiej i dalej do Pandżykentu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta. Dalej Rudaki z mauzoleum największego poety i myśliciela Azji. Nocleg w Fańskich Górach w bazie Artucz – początku trekkingu.
3dzień- Przejście z osłami wzdłuż niesamowitych kaskad i wodospadów Ureczu do lazurowych jezior Kulikalońskich.
4dzień- Wędrujemy przez Przeł Ałajdińską (3650m.npm) do jez. Ałajdińskich) najpiękniejszych w Fańskich Górach.
5dzień- Przez Kocioł Zamku i Czaptary do jezior Mętnych.
6-7dzień- Eksploracja najwyższej części Fanów z bazy nad jez. Mętnym (3490m.) Trekkingowe wejście na Przeł. Czimtarga (4600m.npm) i dalej chętni na Pik Energia (5113m.npm).
8dzień- Przejście przez przeł. Kaznok (4040m.npm). Najstromszą część podejścia (ok. 100 m. przewyższenia) oraz zejścia (ok. 500m.) przenosimy wahadłowo wszystkie bagaże. Dalej z osłami schodzimy do rzeki Arg. Biwak.
9dzień- Schodzimy wzdłuż Argu do wioski Sarytag. Dalej przejazd do ośrodka nad jez. Iskanderkul.
10dzień- Rano możliwy rejs motorówka po Iskanderkule. Obejrzenie malowniczego wodospadu. Zjazd do Ayni: meczet i minaret z Xw. Przejazd do Doliny Jagnob zamieszkałej przez Jagnobów potomków starożytnych Sogdian. Poznawanie folkloru w wiosce Margeb, penetracja okolicy, podejście pod słynną Jagnobską Ścianę. Nocleg u Jagnobów (agroturystyka).
11dzień- Poznajemy górną część doliny przystając w wioskach, w których zatrzymał się czas. Opuszczamy krainę Jagnobów i przez Góry Hissarskie jedziemy do Hissoru (twierdza z XIw, meczet Sangin XIIw., medresa, pałac) Nocleg w Duszanbe. Rozrywki stolicy. Nocleg w hotelu.
12dzień- Poznawanie miasta parków i fontann: prospekt Rudaki, pałac prezydencki Wahdat, meczet Hadzi Jakub, wizyta w Pałacu Nawruzów lub Muzeum Narodowym z 14m. posagiem Buddy. Opuszczamy stolicę. Kierujemy się do Nureku – hydroelektrowni na Vahszu z najwyższą zaporą świata i dalej do granicy Badakszanu – autonomicznego regionu w Pamirze. Nocleg w w miasteczku Kalaikhum przy granicy z Afganistanem.
13dzień- Jedziemy wzdłuż rzeki granicznej Pyandzh jedną z najefektowniejszych tras 4×4 – „Drogą Pamirską” M41. Po stronie afgańskiej mijamy miejscowości, w których czas się zatrzymał, większość bez elektryczności. Postój w Khorogu – stolicy regionu. Dalej kierujemy się na nocleg do Ishkashin.
14dzień- Jedziemy u stóp najwyższych szczytów Hindukuszu: Noszaka 7485m.npm i Tirich Mir 7690m.npm., wzdłuż terenów afgańskich i pakistańskich. Postój przy starożytnej fortecy. Obejrzenie tradycyjnego domu badakszańskiego w Lyangarze gdzie spotykają się 2 wielkie rzeki Wahsz oraz Pamir i zaczyna słynny „Worek Wahański”. Przez Przeł Khargush 4344m.npm., Pasmo Alichurskie dotrzemy nad jezioro Bulunkuł – jedno z najgłębszych jezior świata (prawie 700m głębokości). Nocleg w domu gościnnym w Alichur.
15dzień- Drogą Pamirską jedziemy do Murgabu skąd wyłaniają się po chińskiej stronie Kongur (7710m.npm) i Muztagh Ata (7546m.npm). Przez Przeł. Akbaytau 4655m.npm i Pamirskie Plato jedziemy do Karaykul nad największym jeziorem Pamiru (Park Narodowy Badakshan). Spotkania z pasjonatami off-roadu, motocyklistami, rowerzystami (trasa pamirska przyciąga pasjonatów z całego świata). Nocleg w domu gościnnym.
16dzień- Niezapomniane widoki pamirskich kolosów nad taflą jeziora Kayrakul (Pik Komunizmu, Pik Lenina). Kierujemy się do Przeł. Kyzyłart (4280m.npm) – granicy z Kirgistanem. Dalej przez Sary Tash zmierzamy do bazy alpinistycznej pod Pikiem Lenina (Avicenny). Nocleg w 2os namiotach z łóżkami i elektrycznością.
17dzień- Działalność wysokogórska pod Pikiem Lenina. Dojście do obozu II na 5200m.npm. Możliwy biwak aklimatyzacyjny.
18dzień- Do południa zejście z „II” do bazy. Przejazd przez malownicze przełęcze Pasma Ałajskiego (widoki na unikalne tęczowe skały) do Oszu drugiego miasta Kirgistanu. Wizyta w mauzoleum na świętej górze. Nocleg w hotelu.
19dzień- Rano przejazd na lotnisko. O 7.10 wylot do Istambułu. Lądowanie o 9.50. Przejazd na drugie lotnisko. Po drodze postój nad morzem, kąpiel i nieco relaksu. O 21.30 wylot do Krakowa. Lądowanie o 22.40. Zakończenie imprezy.
CENA ZAWIERA: 4 noclegi w hotelach, 7 w bazach turystycznych i domach gościnnych (agroturystyka), pozostałe noclegi w namiotach, pilot, ubezpieczenie KL i NNW, transport wg programu (busy i samochody terenowe), przewodnik w Fańskich Górach, osły transportowe podczas trekkingu (ładunek do15 kg/os.). Wyżywienie: śniadania (w hotelach i pensjonatach), kolacje w restauracjach i zajazdach. Na trekkingu posiłki przygotowywane wspólnie z przywiezionego i zakupionego prowiantu.
UWAGA: Cena wyliczona dla grupy 10os. W przypadku mniejszej grupy możliwa korekta ceny.
Cena nie zawiera: przelotów (bilety lotnicze kupowane na podstawie osobnej umowy, wg faktycznych cen w dniu zakupu),
kosztu permitu-wizy Badakszańskiej – 50 USD, kosztów wstępów ok. 30 USD/os., napiwków dla kierowców, poganiaczy
Należy zabrać ze sobą: kijki teleskopowe, namioty (można je wypożyczyć na czas trekkingu), karimatę i śpiwór, okulary lodowcowe, krem z filtrem UV, odzież górską, mocne buty trekkingowe, czołówkę. Zainteresowani wejściami szczytowymi (z doświadczeniem wysokogórskim) – dodatkowo czekan, uprząż, 2 karabinki, pętla, raki. Zabieramy na działalność wysokogórską (7 dni) prowiant z Polski: dobre suche wędliny i liofilizaty (resztę kupujemy na miejscu)