PRESZÓW, TOKAJ, SATU MARE, SYPYNTA, BARSANA, IEUD, PRISLOP, MOLDOVICA, SUCEVICA, SUCZAWA, PROBOTA, COTNARI, JASSY, STARY ORGEJÓW, TREBUSZENI, KISZYNIÓW, CRICOWA, MILESTI MICI, CAPRIANA, TARGU NEAMT, NEAMT, BICAZ, GEORGENI, LAZAREA, TOPOLITA, KLUŻ, HUEDIN, ORADEA, KOSZYCE
Poznacie dwa niezwykłe kraje związane wspólną i bogatą historią, której jakże liczne ślady zobaczycie na naszej trasie. Bez wątpienia zauroczą Was porośnięte winnicami pagóry Mołdawii i górskie krajobrazy Rumunii a także folklor poznawanych regionów. Prawdziwą nagrodą i uwieńczeniem będzie Święto Wina w Kiszyniowie, stolicy kraju słynącego z gościnności, doskonałych win i koniaków, a także największych piwnic winnych na świecie. Przed Wami kilka dni zwiedzania, degustowania i wspaniałej zabawy.
TERMIN: 02 – 09.10.2024, CENA: 1 780 PLN + 300 EUR
PROGRAM:
1dzień- Wyjazd z Katowic o 6.00, Krakowa 7.15. Przejazd przez Słowację i postój w pełnym zabytków Preszowie (gotycki kośc. św. Mikołaja, pałac Rakoczych, brama Floriańska, fontanna Neptuna). Kolejny postój w Tokaju na Węgrzech (możliwa degustacja i zakup słynnych win). Pod wieczór przyjazd do Satu Mare. Obiadokolacja i nocleg.
2dzień- Kierujemy się do Sypynty ze słynnym „wesołym cmentarzem” (lista UNESCO) oraz najwyższym drewnianym budynkiem świata – cerkwią o wys. 74m. Przejazd Doliną Izy między Górami Marmaroskimi i Rodniańskimi do Barsany czyli „rumuńskiej Częstochowy” i Ieud (UNESCO) z najstarszą cerkwią regionu. Postój na Przeł. Prislop na granicy Marmaroszu i Bukowiny (wspaniałe widoki). Zjazd na stronę bukowińską i odwiedzenie słynnych malowanych klasztorów Moldovica i Sucevica (oba lista UNESCO). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Suczawie.
3dzień- Rano wizyta w twierdzy koronacyjnej hospodarów w stolicy Bukowiny. Następnie obronny klasztor w Probocie (lista UNESCO) – miejsce spoczynku hospodara Raresza. Możliwa wizyta w Cotnari – najbardziej znanej wytwórni win Rumunii i degustacja. Następnie Jassy – jedna ze stolic Hospodarstwa Mołdawskiego, pełne zabytków (m.in. perła renesansowej architektury – cerkiew Trzech Hierarchów – lista UNESCO). Po przekroczeniu granicy mołdawskiej odwiedzimy czynny skalny monastyr Orheiul Vechi oraz wioskę Trebuszeni, która mogłaby nosić miano skansenu. Obiadokolacja z lokalnymi winami. Przejazd do Kiszyniowa i nocleg w hotelu.
4dzień- Uroczystości otwarcia Święta Wina. Prezentacje wytwórców win, degustacje, występy i tańce. W przerwie wizyta w Cricowej i zwiedzenie najsłynniejszych piwnic winnych (130km korytarzy – ulic nazwanych gatunkami win). Po powrocie ciąg dalszy degustacji i zabaw w stolicy Mołdawii. Obiadokolacja i nocleg.
5dzień- Kontynuacja obchodów Święta Wina. Degustacje i zabawy. W przerwie spacer po stolicy (secesyjna zabudowa, katedra, „Łuk Triumfalny”, Muzeum Narodowe). Uroczyste zakończenie święta, pokaz fajerwerków, tańce. Nocleg w hotelu.
6dzień- Opuszczamy Kiszyniów. Zwiedzenie Milesti-Mici (możliwa degustacja), które konkuruje z Cricovą ilością korytarzy oraz słynie z chronionej tu kolekcji win Hermana Geringa. Następnie monastyr Capriana (najstarszy w Mołdowie – XVw.) na terenie Parku Narodowego Kodry (najcenniejsze w Mołdawii obszary leśne). Po przekroczeniu granicy rumuńskiej kierujemy się do Targu Neamt z imponującą twierdzą (podczas wojny z Turcja Sobieski obsadził ją polską załogą). Nocleg w Neamt, koło najstarszego klasztoru Rumunii.
7dzień- Przejazd nad Jezioro Bicaz i dalej przez malowniczy Masyw Cehlau do Wąwozu Bicaz (największy przełom Karpacki, drugi pod względem wielkości wąwóz w Europie). Chętni wyjście do punktu widokowego, z którego spektakularne widoki. Postój nad zapadliskowym jeziorem Lacu Rosu. Przez Gheorgeni (szeklerskie miasteczko), Lazareę (z renesansowym zamkiem), Toplitę (termalne kaskady) zmierzamy do Kluż-Napoka na kolację i nocleg w hotelu.
8dzień- Spacer po Klużu: centralny rynek, katedra, dom Michała Korwina, fortyfikacje Postój w Huedin z cygańskimi pałacami prześcigającymi się wymyślnością. Przejazd do Oradei słynącej z pięknej rumuńskiej secesji. Zwiedzanie miasta. m.in Pałac Czarnego Orła, synagoga, teatr. Jedziemy przez Węgry i Słowację. Przerwa w Koszycach pełnych pamiątek z czasów przynależności do Królestwa Węgier. Zakończenie imprezy w Katowicach (21.30).
W cenie PLN: transport busem, opłaty drogowe, usługi pilockie i przewodnickie, przygotowanie trasy, logistyka i rezerwacje noclegów, ubezpieczenie KL i NNW, obowiązkowa składka TFG i TFP.
W cenie EUR: noclegi (w hotelach lub pensjonatach pokoje 2os. z łazienkami), śniadania (przeważnie zamawiane w obiektach), obiadokolacje w restauracjach, zajazdach (zasada – tanio a smacznie i dobrze), parkingi.
Płatne dodatkowo: koszty wstępów do zwiedzanych obiektów ok. 15 EUR, karnet na Święto Wina ok.10 EUR (uprawnia do degustacji kilkudziesięciu rodzajów win i koniaków przez 2 dni), koszty degustacji w piwnicach (poszczególne degustacje kosztują 10-30 EUR. w zależności od ilości degustowanych win, zakąsek i oprawy).
UWAGI:
1.Cena dotyczy grupy min. 16os. W przypadku nie zebrania się takiej liczby uczestników na 10 dni do terminu możliwe odwołanie imprezy albo weryfikacja ceny: 14os – 1490,zł + 300 EUR lub 7os – 1490,zł + 310 EUR.
2.Osoby samotnie w miarę możności kwaterujemy w pok.2-3os. W przeciwnym wypadku dopłata do „1” ok. 100 EUR.
Rezerwacje:
e-mail: biuro@top.turystyka.pl
tel. +48 32 2414869, +48 501 451675