TERMIN: 29.06 – 15.07.2022
• Naadam – największe święto mieszkańców Wielkiego Stepu !
• Pełne tajemnic miejsca kultu zaginionych cywilizacji !
• Nieskażona przez ludzi i nieujarzmiona przyroda !
• Spotkania z prawdziwymi koczownikami !
UŁAN-BATOR, TSAGAN SUVARGA, DAŁANZADGAD, PARK NARODOWY GURVAN SAYHAN, WYDMY HONGORYN ELS, BAYANDZAG, ONGIN, ARVAJCHER, GÓRY HANGAY, WODOSPADY ORCHONU, KARAKORUM, ERDENE DZUD, TSETSERLEG, JEZ. TSAGAAN i WULKAN CHORGO, UUSHIGIIN UVER, JEZ. CHUBSUGUŁ, KHATGAL, BORSOG, MORON, ARYABAL, CHENTAY
Przed Wami niezwykła przygoda w sercu Azji. Przemierzymy tysiące kilometrów: samolotem, samochodami terenowymi, konno i na własnych nogach. Czeka Was życie wśród nomadów, podróż przez stepy i pustynię aż po zagadkowy zwrotnik dinozaura, wulkany i surowe góry. Czeka Was czas zabawy Wielkiego Stepu – słynne mongolskie święto Nadaam z barwnymi igrzyskami tradycyjnych sportów. Czeka mozaika kulturowa i krajobrazowa, jakiej nigdy nie zapomnicie. Dotrzemy do miejsc znanych z kart historii, jak choćby Ułan Bator, czyli dawna Urga, niegdyś drugie po tybetańskiej Lhasie święte miasto buddyzmu i Karakorum – opisana przez Benedykta Polaka i Marco Polo – stolica imperium mongolskiego.
Odwiedzimy miejsca położone z dala od cywilizacji, gdzie rzadko docierają turyści. Staniemy oko w oko z zagadką zagłady dinozaurów odwiedzając raj paleontologów wśród klifów Bayanzag na Gobi. Przekonacie się, że Mongolia to miejsce wymarzone dla fotografów, miłośników nieskażonej przyrody, to ostatni „niezepsuty” kraj Azji.
TERMIN: 01 – 17.07.2024
CENA: 3750 zł + 1600 USD + koszt biletów lotniczych od 5500 zł
Wpisowe płatne po rezerwacji – 1 000 zł,
bilety lotnicze – po podjęciu decyzji o ich wykupie,
dopłata na 30 dni do terminu imprezy
część walutowa – koszty programowe w Mongolii (obligatoryjnie)
PROGRAM:
1 dzień – Zbiórka na Okęciu. Przelot do Ułan-Bator z przesiadką (Istambuł lub Pekin).
2 dzień – Wcześnie rano lądowanie w Ułan-Bator. Przejazd do hotelu. Przerwa na prysznic. Wymiana, zakupy. Ruszamy „terenówkami” w kierunku „Zwrotnika Dinozaura”. Podążamy starym szlakiem karawan z Europy do Chin. Przejazd przez zielone stepy Tuwy (Tov) i półpustynię Dundgovi. Spektakularny zachód słońca na jednym z najpiękniejszych klifów gobijskich – Tsagan Suvarga. Nocleg w pobliskim gercampie.
3 dzień – Przejazd w góry Ałtaju Gobijskiego do Parku Narodowego Gurvan Sayhan („Trzy piękności Gobi”). Eksploracja doliny Yolyn Am z prawdziwym lodowcem na pustyni. Podziwianie fauny i flory Ałtaju, podpatrywanie dzikich owiec argali. Dla chętnych wycieczka górska na grań „Trzech Piękności Gobi”. Nocleg w gercampie w zielonej, górskiej dolinie obok siedziby Parku Narodowego.
4 dzień – Przejazd niesamowitym kanionem na południową stronę pasma i dalej w kierunku wydm Hongoryn Els (150km pas ruchomych wydm piaskowych, osiągających wys. kilkudziesięciu metrów). Podpatrywanie życia nomadów. Wycieczka na wielbłądach i trekking po gobijskich diunach. Nocleg w gercampie.
5 dzień – Poznawanie leżącego w sercu Gobi – Bayandzag (las saksaułowy, poszukiwanie kości i jaj prehistorycznych gadów w czerwonych piaskowcach Klifu Dinozaurów). Przejazd przez góry w dolinę rzeki Ongin. Nocleg w gercampie.
6 dzień – Zwiedzenie ruin mongolskiej Lhasy – klasztoru Ongin. Przejazd do Arvajcher – stolicy ajmaku. Zakupy, dobrodziejstwa cywilizacji, zwiedzenie dacanu. Przejazd przez zielone, ukwiecone doliny Hangayu. Pojawiają się lasy, mnóstwo zwierząt, fantastyczne panoramy. Docieramy do Rezerwatu Khustayn Nayman Nuur w Górach Hangay. Nocleg w gercampie nad wysokogórskim jeziorem.
7 dzień – Kolejny dzień w zielonym Hangaju. Jedziemy do słynnych Wodospadów Orchonu (na liście UNESCO). Penetrujemy okolice wodospadu i uroczyska. Wycieczka konna w głąb doliny rzeki Orchon. Nocleg w gerze nad Orchonem.
8 dzień – Przejazd wzdłuż dzikiego kanionu rzeki Ochron do owianego legendami Karakorum – dawnej stolicy Czyngis Chana. Ten zakątek Mongolii, jest związany z Tajną Historią Mongołów, nazywany jest kolebką cywilizacji Wielkiego Stepu. Zwiedzimy największy w Mongolii klasztor Erdene Dzud, odszukamy pamiątki po niezwykłej stolicy największego Państwa Świata. Jeśli czas pozwoli spenetrujemy także pozostałości stolicy Uigurów w Khar Balgasyn Tuur. Nocleg gercampie.
9 dzień – Przejazd do Parku Narodowy Chorg Terchijn Caagan Nuur w Górach Tarvagatayn. Po drodze postój w Tsetserleg – stolicy ajmaku, obejrzenie skały Taihar Chuluu. Zdobycie wulkanu Chorgo (2968 m npm). Przejście po koronie dawnego krateru. Chętni rajd konny nad jeziorem Tsagaan Nuur (słodkowodne jezioro powstałe po zamknięciu doliny przez strumienie lawy wulkanu Chorgo). Nocleg w pięknie położonym gerze.
10 dzień – Relaks, a chętni trekking w górach otaczających jez. Tsagaan Nuur. Po południu ruszamy na druga stronę grani Gór Tarvagatayn oraz Bunayn. Pod wieczór dotrzemy do Uushigiin Uver koło Moronu. Zachód słońca w miejscu kultu z epoki brązu (ok. 4 tys. lat temu). Wokół kopce, kamienny ołtarz do składania ofiar oraz 14 bloków skalnych z wyrytymi kształtami jeleni i reniferów i rozlicznymi symbolami. Nocleg w pobliskim gerze.
11 dzień – Rano obejrzymy tajemnicze ruiny miasta założonego w XIII w. przez wnuka Czyngis Chana. Przejazd do świętego jeziora Mongołów – Chubsuguł – zwanego też Małym Bajkałem. To najgłębsze (264 m.) i najpiękniejsze jezioro Mongolii, jeden z największych zbiorników słodkiej wody w świecie. Wpływa do niego 90 rzek, wypływa jedna – Egjin Gol. Od zachodu ograniczają go pasma Chordog Sardag i Bayan Nuruu (3020 m. npm), od północy leży u stóp najwyższej części pasma Sajanów kumulującej Munku Sardykiem 3491 m. npm. Jezioro otaczają gęste lasy – prawdziwa syberyjska tajga. Jezioro i jego otoczenie objęte są ochroną – stanowią teren Chubsugulskiego PN. Tego dnia będziemy poznawać zachodni, najbardziej malowniczy brzeg jeziora. Wycieczka górska w Chordog Sardagu. Spróbujemy też dotrzeć do Kotliny Darchad z wioską Caatanów – ludu zajmującego się hodowlą reniferów. Nocleg w gercampie nad jeziorem.
12 dzień – Kolejny dzień nad Chubsugułem. Parogodzinna wycieczka statkiem z Khatgalu na południowym skraju jeziora. Płyniemy do półwyspu Ar Davkhar. Na jego końcu wychodząca na kilkadziesiąt metrów w głąb jeziora skalna ostroga zwana Somoo Saridag (Skały Życzeń). Od najdawniejszych czasów ludzie wspinali się na nie i modlili do Khatan dalai eej (Matki Oceanu). Wycieczka wschodnim wybrzeżem z licznymi postojami w miejscach widokowych. Wizyty w wioskach Borsog, Sevsuul. Nocleg nad jeziorem.
13 dzień – Rano przejazd na lotnisko do Moronu i przelot do Ułan Bator. Następnie obejrzenie monumentalnego kompleksu Genghis Khan’s Statue (30m pomnik największego władcy w historii Mongolii). Wizyta w pięknie położonym klasztorze Aryabal w Górach Chentay. Zachód słońca z widokami na słynnego skalnego żółwia (jeden z symboli Mongolii). Nocleg w gerze na terenie Parku Narodowego Gorchi-Tereldj.
14 dzień – Do południa wycieczki w urokliwe, pełne kwiatów doliny Chentaju. Chętni nawet szczytują na grani oglądając przepiękne panoramy. Po południu powrót do Ułan Bator. Obejrzenie ekspozycji szkieletów dinozaurów pięknie wyeksponowanych w prestiżowej galerii. Zakwaterowanie w hotelu.
15 dzień – Od rana udział w Nadaamie – narodowym święcie Mongolii. Oglądamy wymarsz Gwardii Honorowej, na koniach i z buńczukami z Placu Chingis Chana. Weźmiemy udział w ceremonii otwarcia Nadaamu na Stadionie Narodowym połączonej z uroczystym koncertem oraz defiladą sportowców i artystów. Oglądamy zawody łucznicze i zapasy i prawdziwą feerię wspaniałych strojów narodowych. W przerwie pomiędzy zawodami obejrzymy Gandan – najważniejszego klasztor Mongolii (26m figura Buddy) oraz najstarszą dzielnicę z tradycyjna zabudową, wąskimi uliczkami. Wieczorem dla chętnych uroczysty koncert w wykonaniu Narodowej Filharmonii i Baletu Narodowego (oczywiście wszystko w narodowych strojach i ze wspaniałą choreografią). Nocleg w hotelu w Ułan-Bator.
16 dzień – Ciąg dalszy Naadamu. Pasjonujący finał wielkiej gonitwy konnej pod Ulaan-Bator. Biorą w niej udział dzieciaki (nie starsze niż 10 lat), które zwyciężyły w zawodach regionalnych – najlepsi z najlepszych. Zawodników odprowadzają całe rodziny, w regionalnych strojach i oczywiście wszyscy konno. W miejscu wielkiej gonitwy prawdziwe „miasteczko” jurt reprezentacji z całego kraju. Po powrocie do stolicy wizyta w Pałacu Zimowym Bogdo-Chana. Zakupy pamiątek. Wieczorem chętni obserwują tańce i występy na wielkiej scenie na placu Chinghis Chana, pod parlamentem. Nocleg w hotelu w Ułan-Bator.
17 dzień – Wcześnie rano przejazd na lotnisko. Wylot do Polski z przesiadką. Zakończenie imprezy
Kosztów wstępów w Mongolii (muzea, rezerwaty, parki narodowe, wielbłądy, konie, udział w ceremonii otwarcia Nadaamu) – 90-100 $
UWAGA: cena wyliczona dla grupy min. 8os.
Kosztów wstępów w Mongolii (muzea, rezerwaty, parki narodowe, wielbłądy, konie, udział w ceremonii otwarcia Nadaamu) – 90-100 $
UWAGA: cena wyliczona dla grupy min. 8os.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
CENA NIE OBEJMUJE:
Kosztów wstępów w Mongolii (muzea, rezerwaty, parki narodowe, wielbłądy, konie, udział w ceremonii otwarcia Nadaamu) – 90-100 $
UWAGA: cena wyliczona dla grupy min. 8os.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
CENA OBEJMUJE:
3 noclegi w hotelu *** w Ułan-Bator (pok. 2os. z łazienkami) oraz 12 noclegów w gercampach z jurtami (3-4 łóżka z pościelą w umeblowanej jurcie z piecykiem, prysznice i wc w oddzielnym pomieszczeniu), samochody terenowe 4×4 z kierowcami i paliwem, ubezpieczenie KL i NNW, opieka pilota-przewodnika, wyżywienie podczas całej trasy terenowej 2 x dziennie czyli śniadania i obiadokolacje (od wyjazdu z Ułan Bator aż do powrotu), śniadania w hotelu w Ułan Bator, przelot wewnętrzny Moron – Ulan Bator.
Koszt biletów lotniczych płatny wg obowiązujących taryf (im szybszy zakup tym niższa cena).
CENA NIE OBEJMUJE:
Kosztów wstępów w Mongolii (muzea, rezerwaty, parki narodowe, wielbłądy, konie, udział w ceremonii otwarcia Nadaamu) – 90-100 $
UWAGA: cena wyliczona dla grupy min. 8os.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]