TIMISZOARA, BAILE HERCULANE, PRZEŁOM DUNAJU, DROBETA TURNU-SEVERIN, BUKARESZT, KONSTANCA, MAMAIA, ISTRIA, BABADAG, ENISALA, MURGHIOL, DELTA DUNAJU, TULCZA, WULKANY BŁOTNE, PREJMER, HARMAN, BRASZÓW, RUPEA, VISCRI, SIGHISHOARA, MEDIAS, BAZNA, ORADEA
Jest to nasza najbardziej różnorodna a zarazem relaksowa trasa rumuńska. Spędzicie parę dni „na łonie przyrody” w jednym z najdzikszych zakątków Europy – Delcie Dunaju obserwując ptactwo, kąpiąc się i łowiąc ryby. Trasa obfituje w ciekawostki krajoznawcze ! Zobaczycie najbardziej charakterystyczne miejsca i zabytki południowej Rumunii. Dostrzeżecie wyraźnie różnorodność tradycji i kultur odwiedzanych regionów. Naszym celem jest prezentacja południowej Rumunii: Banatu, Wołoszczyzny, przełomu Dunaju, terenów nadmorskich, Delty Dunaju oraz stolicy – Bukaresztu.Trasa ta stanowi uzupełnienie wycieczek po północnej Rumunii, a zwłaszcza tras po popularnej turystycznie Transylwanii.
CENA: 1750 PLN (płatne w Polsce) + 360 EUR (koszt noclegów i wyżywienia w Rumunii)
PROGRAM:
1dzień- Wyjazd z Katowic 6.00, Przejazd przez Słowację i Węgry. Pod wieczór przyjazd do Timiszoary. Poznawanie miasta: ratusz, prawosławna cerkiew katedralna (ciekawe połączenie stylu bukowińskiego z bizantyjskim), serbska cerkiew katedralna, secesyjne rezydencje. Nocleg w hotelu.
2dzień- Przejazd przez Banat i Przeł. „Wschodnie Wrota Siedmiogrodu” do Baile Herculane – uzdrowiska czynnego przez 2,5 tys. lat. Odwiedzenie starożytnych łaźni termalnych z mozaikami i figurą Herkulesa. Poznawanie kurortu. Przejazd do Orsowej. Rejs łodziami motorowymi Wielkim Przełomu Dunaju w Parku Narodowym Żelazne Wrota (rzeka przebija się pomiędzy urwiskami skalnymi). Widok na: olbrzymią rzeźbę w skale – twarz wodza Daków Decebala, malowniczy klasztor żeński, tablice Trajana, Grotę Bohaterów. Postój w Drobecie-Turnu Severin (filary mostu i pozostałości tamy z czasów rzymskich). Obiadokolacja i nocleg w Krajowej.
3dzień- Spacer po stolicy Oltenii: Dom Banów, Pałac Michaila, secesyjny gmach prefektury. Przejazd do stolicy Rumunii – Bukaresztu. Zwiedzenie Parlamentu – spuścizny po Ceausescu, drugiego pod względem wielkości budynku świata. Spacer Aleją Zwycięstwa. Obejrzenie gmachów Ateneum, Filharmonii, Uniwersytetu oraz najstarszej części miasta z Białą Cerkwią, Pałacem Królewskim, Patriarchii Rumuńskiej Nocleg w Konstancy – największym nadmorskim mieście Rumunii.
4dzień- Poznawanie starożytnej Konstancy: Wieża Rzeźników z VIw, rzymska bazylika, meczet Hunchiar Dżamija, synagoga, grecka cerkiew Przemienienia Pańskiego, Pomnik Owidiusza, Narodowe Muzeum Historii i Archeologii. Po południu przejazd w kierunku Delty Dunaju z postojami w: Mamai – ekskluzywnym kurorcie (możliwa kąpiel), Istri – niegdyś kolonii greckiej z mnóstwem starożytnych pamiątek, Babadagu z meczetem Ali-Gazi, przy ruinach bizantyjskiej twierdzy Heracleea w Enisali. Obiadokolacja i nocleg w ośrodku turystycznym na terenie Parku Narodowego Delty Dunaju w Murigiolu.
5dzień- Wypoczynek, łowienie ryb, podpatrywanie ptactwa w rezerwacie pelikanów na jez. Uzlina i lagunach Razim. Delta Dunaju jest Rezerwatem Biosfery pod patronatem UNESCO, najważniejszą w Europie ostoją i miejscem żerowania ptaków migrujących (z: Afryki, Europy a nawet Kaukazu) dzięki naturalnym warunkom jakie tworzą tu setki jezior, rozlewisk, bagien, strug, kanałów, zarośli trzcinowych, wydm, lasów i łąk. Występuje tu ponad 300 gatunków ptaków (m.in. pelikany, ibisy, czaple, kormorany, trzciniak kaspijski, tamaryszka…) oraz ok. 150 gatunków ryb (nawet bieługa i jesiotr azowski). Fakultatywna wycieczka do rezerwatu ptaków na jez. Saraturii. Kolejny nocleg w Delcie Dunaju.
6dzień- Fakultatywna wycieczka łodzią motorową po kanałach Delty z postojami na obserwację fauny. Odwiedzenie nadmorskiej wioski Sfantu Gheorghe u ujścia jednego z głównych kanałów Dunaju. Po powrocie z rejsu przejazd do Tulczy, której historia sięga starożytności. Wizyta w Muzeum Delty Dunaju, obejrzenie soboru św. Mikołaja, meczetu Azizie, spacer po nabrzeżu. Nocleg w hotelu.
7dzień- Opuszczamy Deltę i kierujemy się do miejscowości Berca, słynącej z największych w Europie wulkanów błotnych (zaskoczą Was tu iście księżycowe krajobrazy). Dalej podążamy wzdłuż malowniczego przełomu rzeki Buzau na Siedmiogrodzką stronę Karpat Południowych. Postój w Prejmerze i Harmanie (saskie obronne kościoły – lista UNESCO). Przejazd do Braszowa – jednego z najciekawszych miast Siedmiogrodu. Spacer po urokliwej starówce. Nocleg.
8dzień- Zwiedzenia cd.: rynek z renesansowym ratuszem, Czarny Kościół, fortyfikacje miejskie. Przejazd z postojami w: Rupei (malowniczy zamek chłopski), Viscri (jeden z najciekawszych saskich grodów kościelnych – lista UNESCO), Sighishoarze (UNESCO) z urokliwą starówką, Medias, Baźnie do Oradei z najpiękniejszymi przykładami secesji w Rumunii. Nocleg.
9dzień- Poranny spacer po Oradei. Przejazd do Polski i zakończenie imprezy w Katowicach ok 22.00.
Świadczenia: 8 noclegów w hotelach i pensjonatach (standard **/***, pokoje 2os. z łazienkami, w Delcie możliwe bungalowy 2+2+łaz), 8 śniadań i obiadokolacji, pilot, ubezpieczenie KL i NNW. Transport – autokar lub bus (małe grupy), obowiązkowa składka na TFG i TFP.- 20 zł . Kwota 360EUR (45EUR/dzień) – koszt noclegów i wyzywienia.
UWAGI: Wymagana ilość uczestników 7 os. Odwołanie możliwe najpóźniej na 10 dni do terminu rozpoczęcia.
- Program imprezy podany jest ramowo – kolejność zwiedzania może się zmienić. Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- Dodatkowo płatne: koszty wstępów i lokalnych przewodników – ok. 50 EUR/os, 3 wycieczki łodziami – każda 15-20EUR.
- Zakwaterowanie w pok.1os. na zamówienie za dopłatą około 140 EUR.
REZERWACJA:
tel. +48 32 2414869, +48 501 451675