„WYCIECZKA DO KRAINY ŁAGODNOŚCI i MALOWANYCH KLASZTORÓW”
BARDEJÓW, BAIA MARE, PLOPIS, SURDESTI, BUDESTI, BYRSANA, BORSA, PRISLOP, MOLDOVICA, SUCEVICA, PUTNA, SUCZAWA, PATRAUSI, DRAGOMIRNA, SIRET, RADOWCE, KACZYCE, NOWY SOŁONIEC, PLESZA, POLANA MIKULI, HUMOR, VORONET, CARLIBABA, CAILOR, VISEU DE SUS, MOCANITA, SYGIET MARMAROSKI, SYPYNTA, SATU MARE, TOKAJ, PRESZÓW, SPISKI ZAMEK
Chcemy zaprezentować Wam leżące poza oblężonymi trasami turystycznymi Bukowinę i Marmarosz – krainy urzekające krajobrazami, kolorytem folkloru, serdecznością i gościnnością mieszkańców, a nade wszystko wspaniałym dorobkiem kulturalnym, jakże mało znanym u nas w Polsce. Bez wątpienia zachwycą Was unikalne „malowane klasztory” wśród łagodnych, porośniętych bukowymi lasami wzgórz Bukowiny i strzeliste cerkwie na tle „alpejskich” szczytów Gór Rodniańskich i Marmaroskich. Ciekawe też będą spotkania z rodakami, żyjącymi w polskich enklawach w „Krainie Łagodności” jaką jest bez wątpienia Bukowina.
TERMIN: 10 – 18.08.2024
CENA: 1870 PLN + 330 EUR (koszty noclegów i wyżywienia w Rumunii)
PROGRAM:
1dzień- Wyjazd z Katowic o godz. 5.30, Krakowa 6.15, Na Słowacji postój w Bardejowie (UNESCO). Spacer po doskonale zachowanej starówce, czas na posiłek. Pod wieczór przyjazd do Baia Mare – stolicy Marmaroszu. Spacer po starówce, obejrzenie wieży św. Stefana. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
2dzień- Przejazd przez marmaroskie wioski ze strzelistymi drewnianymi cerkiewkami: Plopis, Surdesti, Budesti (UNESCO). Dalej piękną Doliną Izy do Byrsany („rumuńska Częstochowa”) i Ieud (najstarsza cerkiew regionu – UNESCO). Obiadokolacja, nocleg w Borsie.
3dzień- Doliną Bystricy (między Górami Rodniańskimi i Marmaroskimi) na Przeł. Prislop (piękne widoki). Zjazd na stronę bukowińską do Campulung. Wizyta w „malowanym klasztorze” Moldovica i kolejnym pięknie położonym, obronnym klasztorze Suczevica (oba UNESCO). Następnie „rumuński Wawel” czyli monastyr Putna. Przejazd do Suczawy – stolicy Bukowiny. Panorama z obronnego klasztoru Zamca (niegdyś baza wojsk Sobieskiego). Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
4dzień- Odwiedzimy uroczą, malowaną cerkiewkę w Patrausi (UNESCO) i leżący nad jeziorem, na terenie rezerwatu bukowego, obronny klasztor Dragomirna (UNESCO). Przejazd do Siretu z średniowiecznymi cerkwiami i największym w Rumunii kirkutem (niektóre macewy mają ponad 200 lat). Wizyta w pierwszej stolicy hospodarstwa – Radowcach (cerkiew św. Mikołaja – najstarsza na Bukowinie). Po powrocie do Suczawy: twierdza hospodarów mołdawskich, skansen i klasztor św. Jana Nowego patrona Bukowiny. Wizyta w Domu Polskim. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
5dzień- Poznawanie „polskich wiosek Bukowiny”: Kaczyce, z sanktuarium maryjnym (Czarna Madonna Kaczycka) i starą kopalnią soli („Rumuńską Wieliczką”), której podziemne atrakcje oczywiście zwiedzimy, Nowy Sołoniec (polska szkoła, Dom Polski, kościół), pełnej uroku Pleszy oraz położonej w podgórskiej dolinie Polanie Mikuli. W polskich wioskach na pewno nadarzy się okazja spróbowania doskonałej bukowińskiej śliwowicy. Wracając z objazdu wiosek odwiedzimy najstarszy monastyr Bukowiny – Humor (UNESCO) z charakterystyczną dzwonnicą – wieżą obronną oraz monastyr Voronet (UNESCO) z doskonale zachowanymi freskami. Obiadokolacja i nocleg w Gurze Humoru.
6dzień- Wracając w kierunku Marmaroszu zatrzymamy się w Carlibabie, w której stoczyli bitwę żołnierze Brygady Hallera (pomnik poległych). Podjedziemy kawałek w kierunku głównej grani Karpat drogą zbudowaną przez Hallerczyków. Następnie przejazd na Przeł. Prislop. Stąd wycieczka po Górach Rodniańskich do największego wodospadu Rumunii – Cailor (wersja najprostsza ok. 3 godz. spaceru, wersja poszerzona o jezioro Bystrickie 2 godz. dodatkowo). Zajście do Borsy na kolację i nocleg.
7dzień- Całodzienna wycieczka niezwykłą zabytkową kolejką Mocanita (lokomotywa ma ponad 80 lat) w Góry Marmaroskie. Z Vişeu de Sus będziemy jechać dzikim wąwozem rzeki Vaser, mostami nad przepaściami, tunelami. Towarzyszyć będą nam piękne górskie widoki, a w mijanych wioskach czas dosłownie się zatrzymał. Piknik na łonie przyrody. Obiadokolacja i nocleg w Borsie.
8dzień- Przejazd do Sygnetu Marmaroskiego – granicznego miasta nad Cisą. Wizyta w muzeum w Więzieniu Marmaroskim (pamiątka po reżimie Caucescu). Kolejną atrakcją będzie Sypynta z niezwykłym „wesołym cmentarzem” (lista UNESCO) i najwyższym drewnianym budynkiem świata. Późnym popołudniem dotrzemy do Satu Mare słynącego z oryginalnej, rumuńskiej secesji oraz barokowej katedry. Spacer, ostatnie zakupy, kolacja i nocleg w hotelu.
9dzień- Przejazd na Węgry do Tokaju gdzie degustacja i zakupy słynnych win. Postój na Słowacji w Preszowie (przerwa na lunch oraz spacer po starówce, m.in. gotycki kość. św. Mikołaja, renesansowy Pałac Rakoczego), jeśli czas pozwoli jeszcze przy Spiskim Zamku – jednym z największych zamków Europy. Zakończenie imprezy w Krakowie 22.00, Katowicach 23.30.
Świadczenia: 8 noclegów w hotelach (***) w pok.2os. z łazienkami, 8 śniadań i 8 obiadokolacji, pilot-przewodnik, ubezpieczenie KL i NNW, autokar lub bus (małe grupy).
Uwagi:
*Wymagana minimalna ilość uczestników 7 osób.
*W przypadku nie zebrania się minimalnej liczby uczestników na 14 dni do terminu odwołanie imprezy lub weryfikacja ceny.
*Koszty biletów do zwiedzanych obiektów oraz kolejki Mocanita – ok. 60 EUR/os,
*Wycieczki górskie wymagają stosownego obuwia i odzieży,
*Program podany jest ramowo – kolejność może ulec zmianie.
*Pilot nie jest upoważniony do oprowadzania w obiektach,
*Osoby podróżujące samotnie w miarę możności dokwaterowywane są do pok. 2- lub 3os, w przeciwnym wypadku dopłata do pok.1os za dopłatą ok 100 EUR.